یخچال

15 علت سرد نکردن یخچال | چرا یخچال خنک نمیکنه

علت سرد نکردن یخچال

علت سرد نکردن یخچال

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که چند ساعت بعد از اینکه مواد غذایی را درون یخچال قرار داده اید و به سراغ آنها رفته اید این صحنه را مشاهده کرده باشید:

 • مواد غذایی فاسد شده اند و دیگر قابل خوردن یا نوشیدن نیستند
 • مواد غذایی بوی بدی گرفته اند و دیگر قابل خوردن نیستند
 • آب از مواد غذایی راه افتاده و هم یخچال را کثیف کرده و هم بوی بدی گرفته است
 • تشنه هستید و زمانی که از بیرون به خانه برگشته اید به امید یک نوشیدنی خنک درب یخچال را باز نموده و همه مواد نوشیدنی گرم هستند

اگر این اتفاق‌ها در مورد فریزر بیوفتد که دیگر فاجعه ای است. با توجه به گران بودن مرغ و گوشت که نمی‌توان هروز آنها را تهیه کرد سرد یا یخ نزدن مواد غذایی تبدیل به فاجعه ای بزرگ می‌شود.

حتما دقت داشته باشید که ادامه پیدا کردن این مورد می‌تواند به خراب شدن دیگر قطعات و بخش های مختلف این دستگاه تبدیل شود.

دراین مطلب از اکسیر سرویس ب سراغ سرد نکردن یخچال فریرز رفته ایم و دلایای که باعث ایجاد آن می‌شود.

مهمتری دلایل خنک نکردن یخچال فریزر چیست؟

شاید بتوان 14 دلیل اصلی را بیان کرد.

 1. ترموستات کنترل‌ کننده دما خراب شده
 2. محل قرارگیری یخچال
 3. درجه یخچال تنظیم نیست؟
 4. بیش از ظرفیت یخچال درون آن مود غذایی قرار داده اید
 5. درب یخچال را درسته بسته اید
 6. لاستیک در یخچال
 7. گرفتگی لوله های کندانسور
 8. کمبود گاز مبرد
 9. کویل‌های کندانسور مشکل دارد
 10. رله استارت
 11. خراب بودن فن اواپراتور
 12. خرابی دمپر
 13. برفک زیاد شده
 14. دریچه‌های مسدود شده و سرد نکردن یخچال
 15. یخچال تراز نیست و یا در سطح نا مناسب قرار دارد

اولین دلیل ترموستات کنترل‌ کننده دما خراب شده

این وسیله برای کنترل دمای یخچال ایجاد شده است. اگر به خوبی کار نکند یخچال جریان برق ندارد و سرمایی هم تولید نمی‌کند. ترموستات وظیفه کنترل کنندگی دما را دارد، ولتاژ لازم را به کمپرسور، موتور فن تبخیرکننده، و موتور فن چگالنده به جریان می‌اندازد.

محل قرارگیری یخچال / علت سرد نکردن یخچال

موتور در این وسیله مانند قلب دستگاه است. اگر یخچال را نزدیک به دیوار و یا چسیبده به آن قرار دهید باعث می‌شود که هوای لازم از کنار موتور ردوبدل نشود و موتور داغ شود همین موضوع باعث می‌شود تا موتور تلاش بیشتری کند. خنک نشدن موتور می‌تواند اثر مستقیمی روی سرد نکردن داخل یخچال بگذارد.

به غیر از نزدیک بودن یخچال به دیوار قرارداد این دستگاه کار گاز و یا رادیاتور و وسایل گرمایشی همین اشکال را ایجاد می‌کند. این وسیله باید فضای لازم برای ردوبدل کردن هوا را داشته باشد.

اگر عوارض داغ شدن موتور یخچال را نمی‌دانید روی لینک کلیک کنید.

درجه یخچال تنظیم نیست؟

شاید بسیار ساده به نظر بیاید اما بسیاری از مشتریان زمانی که با ما تماس می‌گیرند این مورد را فراموش کرده اند که ممکن است که درجه داخلی یخچال تنظیم نباشد و همین موضوع باعث گرم بودن درون یخچال شده است.

در مدل های قدیمی با چرخاندن دکمه هایی که درون کابین یخچال وجود درد و با اعدادی که روی آنها مشخص شده می‌توان درجه را تنظیم کرد و در مدل های جدیدتر با استفاده از صفحه لمسی این کار انجام می‌شود.

بیش از ظرفیت یخچال درون آن مود غذایی قرار داده اید

همانطور که بیرون از یخچال یعنی موتور نیاز به ردوبدل شدن هوای کافی را دارد درون یخچال نیز باید فضای کافی برای رد شدن هوا را داشته باشد. اگر مواد غذایی بیش از حد درون آن قرار داده اید و هوای سر نمیتواند رد شود و به همه جای یخچال برسد این یکی از علت سرد نکردن یخچال است.

در این حالت فشار بیش از حد به موتور یخچال برای خنک کردن بیشتر می‌آید و ممکن است که این وسیله را دچار مشکل اساسی کند.

درب یخچال را درست بسته اید

حتما چک کنید که درب این وسیله به درستی بسته می‌شود و قسمتی از آن باز نمی‌ماند. اگر درب باز بماند یا قسمت کوچکی ترک داشته باشد، هوای گرم به درون این کابین نفوذ می‌کند و باعث گرم شدن هوای درون یخچال می‌شود.

لاستیک در یخچال و علت سرد نکردن یخچال

نکته مهم بعدی در مورد لاستیک دور درب یخچال است. برای اینکه بدانید نوار دور در سالم است می توانید یک کاغذ را لای درب بگذارید و بکشید این کار را برای همه جای درب امتحان کنید تا مطمئن شوید که لاستیک در تمامی درب سالم است و نیاز به تعویض ندارد.

نوار درب می تواند دچار پارگی، از بین رفتگی چسبندگی و یا سل سدگی شود. همه این موارد می تواند هوای گرم بیرون را وارد یخچال کند.

گرفتگی لوله های کندانسور

لوله های کندانسور باید گرم باشند تا مشخص شود که یخچال به خوبی درحال کار کردن است، ولی زمانی که موتور کار میکند و لوله های کندانسور گرم نیست قطعا یک مشکلی در لوله ها یا موتور وجود دارد.

در بعضی موارد همراه با گاز مقداری روغن وارد این لوله های کندانسور می شود و همین علت باعث می شود که لوله ها گرفته شود و به خوبی گاز داخل آنها جریان نداشته باشد و در نتیجه با سرد نکردن یخچال روبرو می شویم.

هزینه سرویس کولر گازی را در این مطلب ببینید.

کمبود گاز مبرد/ علت سرد نکردن یخچال

گاز مبرد یا به ربان ساده شارژ گاز یخچال یکی از علت های سرد نکردن یخچال است. اگر یخچال دچار نشت گاز شود و این گاز به هر دلیل کم شود، عمل سرد کردن دچار اختلال می‌شود و سرد نکردن و داغ شدن موتور را به همراه دارد.

کویل‌های کندانسور مشکل دارد

کندانسور وظیفه خنک کردن گاز در یخچال را به عهده دارد. به این صورت که گازی که توسط آن با فشار تولید شده را با کاهش دما به مایع تبدیل می‌کند.

این هوا در لوله‌های کویل پشت یخچال جاری است. بعد از مدتی کار کردن این وسیله احتمالا گرد و خاک این لوله‌ها را مسدود می‌کند. این گرد و غبارها باعث می شود عملیات خنک سازی یخچال به خوبی انجام نشود. پس برای حل این مشکل بهتر است که کویل‌های کندانسور یخچال فریزرتان را گاهی تمیز کنید.

رله استارت و علت سرد نکردن یخچال

تامنی کردن برق بر عهده این وسیله است. طبیعی است که اگر این قطعه به خوبی کار نکند برقی به موتور نمی‌رسد و یا ناقص این عمل اتفاق می‍‌‌افتد. در نتیجه عمل سرد کردن یخچال به خوبی انجام نمی‌شود.

خراب بودن فن اواپراتور

فن اواپراتور سرمای فریزر را به یخچال انتقال می‌دهد. اگر این اتفاق به خوبی انجام نشود هوای درون یخچال هم سرد نمی‌شود. یخچال شما با تواجه به مدل و برندی که دارد، یک یا چند موتور فن اواپراتور می‌تواند داشته باشد. اگر دستگاه شما فقط یک فن دارد، قطعاً در قسمت فریزر قرار می‌گیرد.

ارور یخچال الکترواستیل را در این مقاله ببینید.

خرابی دمپر و علت سرد نکردن یخچال

دمپر هوای خنک شده جابجا شده را کنترل میکند. اگر دمپر هوا  به هر دلیلی باز نشود، در حالی که دمای بخش فریزر ثابت است، دمای درون یخچال تحت تاثیر قرار می‌گیرد و گرم می‌شود.

برفک زیاد شده

برفک زدن یخچال هم می‌تواند باعث سرد نشدن یخچال شود. فن اواپراتور وظیفه جابجایی سرما توسط اواپراتور (همان برفک یخچال) را دارد. حالا اگر این فن مشکل داشته باشد چه می‌شود؟
هوای خنک در یخچال به خوبی جابجا نشده. بنابراین امکان دارد با خنک نکردن یخچال مواجه شوید.

هزینه تعمیر تلویزیون را در این مطلب ببینید.

دریچه‌های مسدود شده و سرد نکردن یخچال

تعدادی دریچه درون یخچال وجود دارد که وظیفه جابجایی هوا را دارند. وظیفه این دریچه ها حفظ دمای ثابت و یکنواخت درون یخچال است. قطعا اهمیت زیادی دارد که این دریچه ها باز بماند و تعویض هوا به خوبی انجام شود. اگر به هر دلیل مانند قرار داد وسیله جلوی این دریچه ها یا هر دلیل دیگری هوا به خوبی تعویض نشود، هوای سرد از بین رفته و ممکن است که باعث گرم شدن یخچال شود.

یخچال تراز نیست و یا در سطح نا مناسب قرار دارد

اگر یخچال در جای مناسب یعنی روی سطح هموار قرار نگیرد و یا پایه های آن به خوبی تنظیم نشود و یا هر دلیل دیگری که باعث شود یخچال تراز نباشد، امکان نشت هوا در فضای داخل کابین وجود دارد. وجود هوای گرم یا مرطوب باعث خنک نکردن یخچال فریزر می‌شود. اگر این وسیله از یک سمت پایین باشد و از سمت دیگر بالا درها سنگین تر شده و به خوبی چفت نمی‌شود.

چگونه تشخیص دهیم که یخچال تراز است؟

یک تراز نجاری تهیه کنید و آن را بالای درب یخچال قرار دهید. اگر حباب مربوطه در مرکز لوله شیشه ای نیست باید با پایه های یخچال تنظیمات را انجام دهید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *