ماشین لباسشویی

7 علت داغ شدن ماشین لباسشویی | داغ شدن شیشه، آب، دوشاخه و درب

علت داغ شدن ماشین لباسشویی

علت داغ شدن ماشین لباسشویی ناشی از عوامل مختلفی می‌تواند باشد. برای شناسایی و پیدا کردن مشکل لباسشویی و علت گرم شدن بیش از حد آن باید در ابتدا مشخص کنید که کدام قسمت دستگاه افزایش دما داشته است. اغلب بدنه لباسشویی، دوشاخه یا سوکت تغذیه، بورد و موتور یک ماشین لباسشویی می‌تواند بیش از حد گرم شود. تشخیص علت کار چندان آسانی نیست و در بسیاری از موارد به ابزار و تخصص نیاز دارد.

اگر متوجه شدید که ماشین لباسشویی شما بیش از حد معمول گرم شده است، شستشو را متوقف کرده و برای برطرف کردن مشکل آن اقدامات لازم را انجام دهید.

تماس با ما

علت داغ شدن ماشین لباسشویی چیست؟

ماشین لباسشویی یک دستگاه پر مصرف با برنامه‌های بسیار متنوع است که باید به درستی از آن‌ها استفاده کنید. این دستگاه به طور مرتب نیاز به سرویس و رسیدگی دارد. داغ شدن بیش از حد لباسشویی نشانه‌ای است که دستگاه و اجزای آن دچار مشکل شده و نمی‌توانند به خوبی کار کنند. در این مقاله برای آشنایی بیشتر شما به مهم‌ترین علت داغ شدن ماشین لباسشویی پرداخته‌ایم.

مطالعه بیشتر: تعمیر برد یخچال

1- بورد آسیب‌دیده

بورد ماشین لباسشویی قطعه بسیار مهمی است و نقش اساسی را برای دستگاه ایفا می‌کند. یکی از وظایف بورد، متوقف کردن جریان انرژی هیتر المنت است. در واقع بورد باید زمانی که دما به اندازه مورد نظر رسید اتصالات برق را قطع کرده تا دما بیش از حد بالا نرود.

در صورتی که بورد ماشین لباسشویی دچار آسیب شده و نتواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد، هیتر المنت به کار خود ادامه داده و دما بالا می‌رود.
برطرف کردن ایرادات بورد لباسشویی بسیار تخصصی است و چنانچه دستگاه شما در این قطعه دچار مشکل است، حتما در سریع‌ترین زمان ممکن از طریق یک متخصص اقدام کنید.

لوله مویی یخچال چیست؟ بیشتر در این باره بدانید

2- هیتر المنت آسیب‌دیده

هیتر المنت یک قطعه در ماشین لباسشویی است که وظیفه بالا بردن دمای آب را دارد. چنانچه این قطعه آسیب‌دیده و با مشکل مواجه شده باشد، دمای آب را بیش از حد بالا برده و می‌تواند علت داغ شدن ماشین لباسشویی نیز باشد. البته ممکن است این قطعه به طور کلی از کار افتاده و آب را اصلا گرم نکند.

3- ترموستات آسیب‌دیده

یکی دیگر از قطعات مهم ماشین لباسشویی که عملکردی بسیار حائز اهمیت دارد، ترموستات است. این قطعه دما ماشین لباسشویی را کنترل کرده و آن را روی دمای مورد نظر که تنظیم شده، نگه می‌دارد. در واقع با پایین آمدن دمای آب، ترموستات، هیتر المنت را وادار به کار کردن و بالا بردن دما می‌کند و زمانی که دما به میزان استاندارد برسد، با قطع برق موجب می‌شود تا هیتر المنت متوقف شود.

حال در صورتی که این قطعه دچار آسیب و خرابی شود هیتر به صورت مداوم کار کرده و علت داغ بودن ماشین لباسشویی می‌تواند باشد.
به شیشه درب بارگیری ماشین لباسشویی خود دقت کنید، در صورتی که دمای آب بیش از حد بالا باشد، این شیشه بخار گرفته و حالت مه‌آلود خواهد داشت. در این صورت دستگاه شما نیاز به رسیدگی دارد.

برای اطلاعات بیشتر درباره تعمیر برد کولر گازی روی لینک کلیک کنید.

4- ناسازگاری دوشاخه و پریز

علت داغ شدن ماشین لباسشویی می‌تواند از دوشاخه یا پریز باشد که البته این مورد کمتر اتفاق می‌افتد. بهتر است دستگاه‌های پر مصرف را به یک منبع تغذیه متصل نکنید و از اتصال کامل دوشاخه و پریز اطمینان حاصل کنید. در صورتی که اتصالات سیمی ماشین لباسشویی نیز دچار آسیب شده باشد، گرم شدن بیش از حد دستگاه را می‌تواند به دنبال داشته باشد. این نوع از افزایش دما بسیار خطرناک بوده و ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

دلیل اصلی برق داشتن بدنه یخچال را در این مقاله بخوانید.

5- تنظیم نادرست دما

ماشین لباسشویی دارای برنامه‌های مختلفی است که هرکدام از آن‌ها شرایط دمایی و میزان کارکرد خاصی دارند که برای لباس‌های مختلفی نیز مناسب هستند. چنانچه دمای آب را به درستی تنظیم نکرده و آن را استاندارد انتخاب نکرده باشید، دمای آب ممکن است بالا رفته و به دنبال آن لباسشویی نیز داغ کند.

اطلاعات بیشتر درباره: بوی بد کولر گازی

6- بارگیری بیش‌ از اندازه

بارگیری‌های مداوم و غیر اصولی موجب ساییدگی بلبرینگ‌ها شده و به موتور نیز فشار زیادی وارد می‌کند، لذا به دنبال فشار وارده به موتور، دستگاه بیش از حد داغ شده و حتی امکان از کار افتادن و سوختن موتور ماشین لباسشویی نیز وجود دارد. برای جلوگیری از اتفاق، لباسشویی را به طور یکنواخت بارگیری کنید.

7-سیم کشی‌های دستگاه دچار ایراد شده است

اگر سیم کشی از بین رفته باشد یا قسمتی از آن از بین رفته باشد، می‌تواند دلیلی برای داغ شدن لباسشویی باشد. حتما باید سریعا این مشکل را برطرف کنید. به دلیل اینکه این خرابی بخش های دیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و خرابی های بیشتری به بار می‌آورد و از همه مهمتر ممکن است برد دستگاه را بسوزاند.

لخت بودن سیم کشی هر وسیله ای باعث پایین اومدن مقاومت آنها می‌شود. در اینگونه موارد سیم تولید حرارت می‌کند و بدنه هر قسمتی از دستگاه را داغ می‌کند. این مدل گرما بسیار خطرناک است و باید سریعا رفع شود. از علامتهای خرابی سیم کشی بوی سوختگی از دستگاه است. اگر به سرعت به این مسئله رسیدگی نشود می‌تواند باعث سوختن موتور یا حتی بروز آتش سوزی شود.

علائم داغ شدن ماشین لباسشویی

اما از کجا و با توجه به چه نشانه‌هایی متوجه شویم دمای ماشین لباسشویی بیش از حد بالا است؟

 • دمای البسه: چنانچه لباس‌های شما بعد از شستشو دمای بالایی دارند که طبیعی نیست.
 • داغ شدن بدنه: بدنه لباسشویی خصوصا در قسمت بالایی با افزایش دما روبرو است.
 • شیشه درب بارگیری: بخار گرفتگی در قسمت درب بارگیری و همچنین بیرون زدگی دما و بخار، هنگامی که درب را باز می‌کنید.

در صورت مشاهده هر یک از این علائم باید برای جلوگیری از دیگر آسیب‌ها اقدام کنید. ماشین لباسشویی یک دستگاه حساس است، لذا در صورتی که تجربه کافی ندارید از انجام اقدامات خودسرانه و تعمیر ماشین لباسشویی خودداری کنید.

چرا لباس های درون ماشین لباسشویی داغ می شوند؟

یکی از مشکلات داغ شدن درون لباسشویی چروک شدن لباس ها است. عملکرد این دستگاه به این صورت است که شما هر درجه ای را برای شستشو انتخاب کنید در نهایت برای آبکشی از آب سرد استفاده می‌شود. پس اگر لباسها درون ماشین داغ هستند نیاز به عیبیابی و تعمیر است.

چک کنید که نصب به شیر آب به درستی انجام شده شده است

ممکن است آب ورودی به شیر آب گرم اشتباهی اتصال پیدا کرده باشد. در اینصورت هم در شستشو و هم در آبکشی از آب گرم استفاده می‌شود. اگر لباسشویی شما دو عدد ورودی دارد باید چک کنید که ورودی ها برعکس وصل نشده باشند.

المنت خراب است

المنت دستگاه لباسشویی قطعه ای خیلی مهم در این وسیله است که وظیفه آن گرم کردن آب می‌باشد، در کنار این قطعه یعنی المنت قطعه ای دیگر هم وجود دارد به نام سنسور المنت که در صورت رسیدن دمای آب به دمای تنظیم شده با ارسال سیگنال به برد اصلی اطلاع دهد تا از قسمت برد ماشین لباسشویی دستور متوقف شدن را به المنت ارسال شود. یکی از دلایل و علل داغ شدن بدنه ماشین لباسشویی نیز همین المنت است.

جلوگیری از داغ شدن ماشین لباسشویی

برای اینکه دستگاه خود را از خطرات احتمالی در امان نگه دارید، اقدامات بسیاری وجود دارد. برای این منظور ماشین لباسشویی خود را به طور مرتب مورد بررسی قرار داده و آن را تمیز نگه دارید. مواردی که با لباسشویی می‌شویید را به درستی انتخاب کنید تا به موتور آن آسیب وارده نکرده و فشار بیش از حد موجب داغ شدن دستگاه نشود.

استفاده بیش از حد شوینده موجب تمیز شدن لباس‌های شما نمی‌شود و تنها به موتور و لوله‌های آب آن آسیب وارد می‌کند. بنابراین بهتر است که لباس‌های خود را در حجم کم تا مقدار به اندازه شوینده بشویید تا تمیز شوند. فیلتر را به صورت مرتب تمیز کرده و پرزها را از آن خارج کنید. یک فیلتر مسدود، جریان هوا را محدود کرده و منجربه گرم شدن بیش از حد ماشین لباسشویی خواهد شد که این گرما لباس‌های ظریف شما را نیز با آسیب‌هایی روبرو خواهد کرد.

3 فکر در مورد “ 7 علت داغ شدن ماشین لباسشویی | داغ شدن شیشه، آب، دوشاخه و درب

 1. فرزانه گفت:

  سلام ببخشید علت داغ شدن پریز برق ماشین لباسشویی چی هست ؟

 2. هادی گفت:

  علت داغ شدن لباس در ماشین لباسشویی چه چیزیه؟

  1. داغ شدن در یا هر قسمتی از لوازم برقی مانند ماشین لباسشویی دلایل متفاوتی میتونه داشته باشه از جمله: نصب نا مناسب این وسیله، خرابی سنسور المنت، تنظیم نبودن خود ماشین و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *