تلویزیون

تعمیر پنل تلویزیون | 9 علت خرابی | شکسته آبخورده و..

تعمیر پنل تلویزیون

تعمیر پنل تلویزیون

همه ما در طول روز ساعات زیادی را صرف تماشای برنامه‌های تلویزیون می‌کنیم. در واقع این وسیله یکی از سرگرمی‌های بیشتر مردم جهان است. به همین دلیل (استفاده زیاد و روشن ماندن در ساعت های طولانی) بیشتر از دیگر وسیله های منزل یا محل کار دچار آسیب و خرابی می‌شود. معمولا بیشترین خرابی هم در همین قطعه یعنی پنل تلویزیون (صفحه نمایش) بوجود می‌آید. در واقع 70 درصد ارزش دستگاه تلویزیون به پنل آن است. پنل نقش بسیار پرنگی در ایجاد تصویر دارد و با خرابی آن کل این دستگاه را از دست داده ایم. به همین دلیل تعمیر یا تعویض آن کار بسیار حساسی است و باید حتما توسط یک تعمیرکار انجام شود.

در این مطلب از اکسیر سرویس به بررسی انواع خرابی هایی که برای پنل این دستگاه بوجود می‌آید و خدماتی که ما ارائه می‌دهیم پرداخته ایم.

انواع پنل‌های تلویزیون

 1. پنل های LCD
 2. پنل های LED
 3. پنل های OLED
 4. پنل های QLED
تماس با ما

پنل ال سی دی

این مدل از قدیمی ترین مدل‌های پنل است. در این پنل ها از لامپ مهتابی (فلورسنت) استفاده شده است. نکته مهم در این مدل رنگ های تیره است که کنتراست پایینی دارند و به همین دلیل نمی‌توان از زوایای مختلفی این تلویزیون ها را نگاه کرد. این مدل تلویزیون ها برق زیادی مصرف می‌کنند و به دلیل ایراداتی که در این مدل وجود داشت مدلی به نام ای ای دی به وجود آمد.

پنل ال ای دی

در این مدل از لامپ‌های ال ای دی و نور یکدست استفاده می‌شود. برق کمتری مصرف می‌کنند و رنگ های بهتر و عمیق تری دارند. در تولید این مدل به زوایای مختلف دقت بیشتری شده و به راحتی می توان از هر زاویه ای تصوری را مشاهده کرد. همچنین این نوع از تلویزیون ها عمر بیشتری دارند.

پنل های OLED

رنگ‌ها در این سری بسیار متفاوت نسبت به دو مدل قبلی هستند. کیفیت نمایش تصویر بسیار بالا است. از نظر طول عمر برخی ادعا میکنند که طول عمر این پنل ها کمتر از دیگر پنل هاست. یکی از مشکلات این پنلها قیمت بالای آنهاست.

پنل های QLED

 • کیفیت تصویر بسیار بالا
 • قیمت مناسب
 • محصولی از شرکت سامسونگ
 • وضوح بالای رنگ و کنتراست فوق العاده
 • عمق رنگ بسیار بالا است

انواع خرابی‌هایی که برای پنل تلویزیون بوجود می‌آید و باعث تعمیر پنل تلویزیون

 1. شکستگی پنل
 2. آب خوردگی پنل
 3. سوختگی پیکسل
 4. خرابی برد تیکان و فلت
 5. پیدایش خطوط عمودی در تلویزیون
 6. نمایش ندادن تصویر
 7. تیره شدن قسمتی از یخچال
 8. رنگ غیر طبیعی در صفحه
 9. دوتایی شدن

شکستگی پنل

معمولا برای خانوادههایی که فرزندان کوچک دارند یا در حین اسباب کشی و بی دقتی اساس خود را جابجا می‌کنند این اتفاق می‌افتد. خبر بد این است که شکستن پنل دیگر درمانی ندارد و نیاز به تعویض دارد. حتما دقت کنید که این مورد برایتان پیش نیاید به این دلیل که 80 درصد تلویزون به پنل آن بستگی دارد.

آب خوردگی پنل یا رطوبت

طبیعی است که آب و یا رطوبت به هر وسیله برقی آسیب می‌رساند. خانم های خانه دار دقت داشته باشند که تمیز کردن شیشه تلویزیون با پاک کننده‌ها می‌تواند به پنل آسیب برساند و مجبور به تعمیر پنل تلویزیون باشید. برای تمیزی این وسیله بهتر است با دستمال خشک یا مواد شوینده را روی دستمال بزنید کمی صبر کنید و بعد شیشه را تمیز کنید. از پاچش مستقیم آب یا مواد شوینده خودداری کنید.

نگران نباشید در بیشتر مواردی که به دلیل رطوبت یا آب پنل خراب می‌شود می‌توان آن را تعمیر کرد. برای دیدن هزینه تعمیر تلویزیون روی لینک کلیک کنید.

سوختگی پیکسل و تعمیر پنل تلویزیون

پیکسل‌ها به صورت گروهی و به وسیله ترانزیستورها کنترل می‌شوند‌. زمانی که مشکلی برای این بخش بوجود بیاید پیکس خاموش شده و یا دچار سوختگی می‌شود. سوختگی این مورد و تشخیص آن نیاز به مهارت خاصی دارد و هر فردی نمی‌تواند در منزل پنل تلویزیون خراب را تعمیر کند.

خرابی برد تیکان و فلت

آسیب دیدگی و خرابی فلت‌های انتقال دهنده تصویر در این وسیله برقی معمولا به دلیل آبخوردگی است. آبخوردگی یا رطوبت زیاد باعث سوختن پنل دستگاه شده و آسیب‌های جدی و سنگینی به فلت پنل تلویزیون می‌شود. در این مورد ممکن است که خطوط عمودی روی صفحه نمایش دستگاه مشاهده کنید. دقت کنید اگر خطوط عمودی بوجود آمده به روی دستگاه به صورت کلی از بالاترین نقطه تا انتها کشیده شده باشد برد تیکان و فلت‌های ارتباطی دچار مشکل اساسی شده‌اند.

پیدایش خطوط عمودی در تلویزیون

یک هشدار که به شما نشاشن می‌دهد که پنل دستگاه در معرض سوختگی یا خرابی است، دیدن خطوط عمودی در صفحه نمایش است. دقت کنید اگر خطوط عمودی بوجود آمده به روی دستگاه به صورت کلی از بالاترین نقطه تا انتها کشیده شده باشد برد تیکان و فلت‌های ارتباطی دچار مشکل اساسی شده‌اند.

نمایش ندادن تصویر و تعمیر پنل تلویزیون

اگر هیچ تصویری از تلویزیون نمی‌بینید ولی صدای دستگاه را دریافت می‌کنید به احتمال زیاد پنل سوخته است یا دچار آسیب جدی شده است. این مورد نشان دهنده این است که نوری از پشت دستگاه ساطع نمی‌شود و ممکن است که بک لایت تلویزیون اختلالاتی داشته باشد.

تیره شدن قسمتی از تصویر تلویزیون

ممکن است از ضربه خوردن این مشکل بوجود آمده باشد. اگر از ضربه این مشکل بوجود نیامده است مشکل از بک لایت می‌تواند باشد. این مشکل را به ما بسپارید. علت کم نور شدن صفحه تلویوزیون را در این مقاله بخوانید.

رنگ غیر طبیعی در صفحه

اگر رنگ تصاویر شبیه به همیشه نیست و غیر عادی است باید پنل را تعویض کنید. تعمیر فایده ای برای دستگاه شما ندارد.

دوتایی شدن

زمانی که پنل دستگاه اختلالی دارد دوتایی شدن یا به هم ریختگی در تصویر بوجود می‌آید. بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید و تعمیر تلویزیون را به دست ما بسپارید.

مطالعه بیشتر: علت روشن نشدن یخچال چیست؟

خدمات اکسیر سرویس درباره تعمیر پنل تلویزیون

تعمیر تلویزیون ها با برندهای مختلف:

 • سامسونگ
 • ال جی
 • اسنوا
 • سونی
 • پاناسونیک
 • توشیبا
 • شارپ
 • هیتاچی
 • ایکس ویژن
 • فیلیپس
 1. تعمیر پنل آبخورده
 2. تعمیر ال ای دی شکسته
 3. تعمیر ال ای دی سیاه شده
 4. تعمیر ال ای دی خط دار
 5. تعمیر ال ای دی کند شده یا اسلو
 6. تعمیر پنل با خطوط اضافی
 7. تعمیر پنل نگاتیو
 8. تعمیر پنل کرکره ای
 9. تعویض ال ای دی

اکسیر سرویس با هدف ارائه خدمت تعمیر، نصب و حمل و نقل تمامی وسایل منزل از قبیل: تعمیر ماشین لباسشویی؛ تعمیر ماشین ظرفشویی؛ تعمیر یخچال و… فعالیت دارد. اکسیر سرویس جهت تضمین کیفیت خدمات ارائه شده پس از تعمیر وسایل، ضمانت نامه 6ماهه به مشتریان خود ارائه میکند.

جمع بندی تعمیر پنل تلویزیون

پنل تلویزیون دچار خرابی‌های مختلفی مانند: شکستگی، آب خوردگی، رطوبت، دوتایی شدن، سیاه شدن و… می‌شود. این قطعه یا وسیله از مهمترین وسایل درون تلویزیون است که اگر خراب شود شما کل تلویزیون را از دست داده اید. اکسیر سرویس با رائه خدمات تعمیر در محل در خدمت تمامی مشتریان عزیز خود است.

اگر نظر یا انتقادی دارید و یا سوالی درباره این مقاله دارید زیر همین مقاله از ما بپرسید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *