کولر گازی

تعمیر برد کولر گازی | 7 دلیل خرابی و نحوه تعمیر آن

تعمیر برد کولر گازی

تعمیر برد کولر گازی

کولر گازی شما خراب شده است و قصد دارید خودتان آن را تعمیر کنید؟ به خواندن ادامه دهید!

در این مقاله با علائم خرابی و مراحل عیب‌یابی و تعمیر برد کولر گازی آشنا خواهید شد. پیشرفت در فناوری تهویه مطبوع منجر به طراحی سیستم‌هایی شده است که توانایی صرفه‌جویی در انرژی و عملکرد بهینه را ممکن می‌سازد. فناوری قدیمی از اجزای الکتریکی برای انجام عملیات کنترل مستقیم موتورها و کمپرسورها استفاده می‌کرد و این منجر به عملکرد غیربهینه می‌شد که نتیجه آن مصرف انرژی بیشتر بود.

اما فناوری جدید کنترل بهینه‌سازی شده‌ای را معرفی می‌کند که تهویه مطبوع را قادر می‌سازد تا عملکرد را مطابق با بار خنک‌کننده مورد نیاز تنظیم کند. این کنترل باعث مصرف کمتر انرژی می‌شود. فناوری جدید از برد مدار چاپی برای انجام ارتباطات پیچیده، محاسبه داده‌ها و عملیات خروجی استفاده می‌کند.

اما هرچقدر هم که یک سیستم از طراحی و کیفیت خوبی برخوردار باشد، باز هم ممکن است فرسوده و خراب شود و یا عمر مفید آن به پایان برسد. این یک امر عادی است.

در برخی موارد بهتر است فرآیند تعمیر کولر گازی خود را به یک متخصص بسپارید، اما گاهی ممکن است بخواهید خودتان دست به کار شوید و به تعمیر کولر گازی خود بپردازید.

کولر گازی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است و ممکن است خرابیِ آن دلایل متفاوتی داشته باشد. ما امروز به تعمیر برد کولر گازی می‌پردازیم. در واقع برد، مهم‌ترین و اصلی‌ترین قسمت کولر گازی است. در مواردی باید برد کولر شما تعویض شود، اما گاهی می‌توان با تعمیر برد، از هزینه‌های بیشتر برای خرید یک برد جدید جلوگیری کرد.

تماس با ما

برد کولر گازی چیست؟

برد کولر گازی حکم مغز آن را دارد. در حقیقت دستور تمامی کارهایی که انجام می‌شود را برد صادر می‌کند. بنابراین در صورتی که برد دچار مشکل شود، کولر گازی از کار خواهد افتاد. برد کولر گازی یک قطعه سبزرنگ است که به عنوان ابزاری برای سیم‌کشی اجزای مختلف مانند مقاومت‌ها، خازن‌ها، ترانزیستورها و غیره عمل می‌کند و اتصالات بین اجزای مختلف را میسر می‌سازد. عملکرد اصلی برد به گونه‌ای طراحی شده است که شامل اجزای مختلف باشد تا بتواند یک فرمان خاص را برای کنترل AC محاسبه کند.

جهت تعمیرات ماشین لباسشویی روی لینک کلیک کنید.

دلایل خرابی برد کولر گازی

اتفاقاتی ممکن است باعث شوند تا نیاز به تعمیر برد کولر گازی داشته باشید. برد مدار و اجزای آن، مانند سایر قطعات کولر گازی، در معرض فرسودگی و آسیب‌دیدگی هستند. ما به طور خلاصه سناریوهای خرابی رایج را مطرح خواهیم کرد:

 • برد کولر گازی در هر دو ولتاژ AC و DC کار می‌کند. هر زمان که موجی جریان داشته باشد، مدار ممکن است با وارد شدن ناگهانی ولتاژ بالاتری که بیشتر از محدوده عملکرد آن است، آسیب ببیند.
 •  وارد کردن ولتاژ نادرست به برد مدار تهویه مطبوع توسط یک تکنسین بی تجربه در حین نصب نیز می‌تواند به برد آسیب برساند.
 •  آسیب یا کوتاه شدن سیم‌کشی یکی دیگر از دلایل آسیب برد مدار است. سیم کوتاه یا آسیب دیده منجر به وارد کردن نادرست یا بیش از حد ولتاژ می‌شود.
 • آفاتی مانند مارمولک یا سوسک که در داخل برد کولر زندگی می‌کنند ممکن است باعث آسیب شوند. هنگامی که بدن آن‌ها در تماس مستقیم با سیم است، باعث اتصال کوتاه قطعه الکترونیکی می‌شود.
 •  شایع‌ترین علل آسیب به برد، قرار گرفتن در معرض گرما، رطوبت و گرد و غبار است.
 •  ضربه تصادفی شامل حوادثی مانند افتادن آن در حین تمیز کردن.
 • هر چیزی در این دنیا عمر مفیدی دارد و ممکن است عمر مفید برد کولر به پایان رسیده باشد.

آیا امکان تعمیر برد کولر گازی وجود دارد؟

خبر خوب این است که برد قابل تعمیر است، اما این کاری است که نیازمند دانش و تشخیص صحیح است.

مطالعه بیشتر: لوله مویین یخچال چیست |نحوه تعمیر، 8 نکته تعویض و کارکرد

علائم خرابی کولر گازی

خرابیِ کولر گازی با علائمی همراه است که نشان می‌دهد یک جای کار می‌لنگد. برخی از این علائم عبارتند از:

 1. روشن نشدن کولر
 2. عدم خنک کردن یا کاهش خنک‌کنندگی
 3. نمایش خطاهای مربوط به خرابی برد
 4. خاموش شدن ناگهانی
 5. وجود برق در بدنه‌ی کولر

عیب‌یابی و تعمیر برد کولر گازی

همانطور که می‌دانید برد کولر گازی از قطعات و بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. در این بخش به آموزش عیب‌یابی قسمت‌های مختلف و تعمیر برد کولر گازی خواهیم پرداخت.

 1. خرابی رله اصلی (پاور)
 2. سوختن آی‌سی
 3. خرابی ترانسفورماتور و رگولاتور
 4. خرابی مادون قرمز
 5. سوختن مقاومت‌ها
 6. خرابی خازن
 7. شل شدن فیش‌ها و سیم‌های برق

خرابی رله اصلی (پاور)

رله در حقیقت یک سوئیچ الکترومکانیکی و مشکی رنگ است. یک قطعه مهم که از چند کنتاکت و بوبین تشکیل شده است. اگر رله خراب شود، کمپرسور و فن به درستی کار نخواهند کرد. بنابراین حتما در مرحله اول این قطعه را توسط دستگاه آمپرمتر تست کنید.

سوختن آی‌سی

اگر در مرحله قبل از سلامت رله کولر گازی خود مطمئن شدید، باید آی‌سی را بررسی کنید تا از خرابی برد مطلع شوید. برای شروع باید از کمپرسور کمک بگیرید. در صورت سوختن آی‌سی باید این قطعه را تعویض کنید.

مطالعه بیشتر: 7 دلیل اصلی علت داغ شدن موتور یخچال و رفع آن

خرابی ترانسفورماتور و رگولاتور

ترانسفورماتور و رگولاتور یکی دیگر از قطعات مهم که روی برد کولر قرار دارد و وظیفه آن تبدیل برق از 220 ولت به 12 یا 24 ولت است. اگر مشکل از این قطعه باشد، باید با لحیم آن را از برد جدا کنید و یک ترانسفورماتور سالم و جدید را به جای آن روی برد لحیم کنید.

خرابی مادون قرمز

مادون قرمز به شما این امکان را می‌دهد تا از راه دور، کولر خود را کنترل کنید. این قطعه توسط یک سیم به برد اصلی کولر متصل شده است. ممکن است این اتصال به دلیل پوسیدگی و فرسودگی سیم قطع شده باشد. اما اگر اتصال برقرار است و مادون قرمز خراب شده است، باید آن را تعویض کنید.

جهت تعمیرات تلویزیون روی لینک کلیک کنید.

سوختن مقاومت‌ها

یکی از مهم‌ترین قطعاتی که بر روی برد کولر گازی قرار دارد مقاومت است. مقاومت وظیفه کنترل ولتاژ برق ورودی را دارد و از سوختن قطعات حساس اسپلیت مثل آی‌سی جلوگیری می‌کند. پس حتما مقاومت‌های روی برد کولر را توسط آمپرمتر، بررسی کنید و در صورت سوختن آن‌ها را تعویض نمایید.

خرابی خازن

خازن هم یکی دیگر از اجزای ضروریِ برد کولر گازی است که اگر بسوزد یا خراب شود، عملکرد سیستم را به هم می‌ریزد. در این مرحله باید توسط یک اهم متر خازن را بررسی کنید. دقت کنید که اگر اهم‌متر هیچ عددی را نشان نداد، یعنی خازن سوخته و باید تعویض شود.

روش تست خازن:

سه روش برای تست خازن وجود دارد.عبارت اند از:

 1. تست با دستگاه خازن سنج (عموما مولتی متر های موجود در بازار خازن سنج دارند)
 2. شارژ کردن خازن و سپس به یک باره خالی کردن شارژ آن (پایه مثبت و منفی خازن را با یک پیچ گوشتی دسته پلاستیکی بهم متصل کنید)
 3. روش تست بوق: در این مدل پراپ قرمز را روی مثبت و پراپ منفی را روی پایه منفی بگذارید. می‌تواند مشاهده کنید که فورا خازن شارژ شده و مقاومت بی نهایت را نمایان می کند. بعد از تخلیه مجدد می توانید این تست را انجام دهید. این روش اصولی نیست ولی تا چند درصد حداقل 60% می توان به آن اتکا کرد.

جهت تعمیر ماشین ظرفشویی روی لینک کلیک کنید.

شل شدن فیش‌ها و سیم‌های برق

در بعضی مواقع فیش‌ها و سیم‌هایی که وظیفه اتصال برق و مابقی قسمت‌ها را دارد شل می‌شود و در این مواقع باعث بروز اختلالاتی در عملکرد ای قطعه یا همان برد خواهند شد.
راه حل چیست؟ کافیست که یکبار همه مواردی را که می توانید یکبار خارج و مجدد وصل کنید تا مشکلاتان حل شود. اگر مشکل و ایراد از سیم و فیش ها باشد حتما حل خواهد شد.

گاهی اوقات هم ممکن است فیش ها دچار خرابی یا پوسیدگی شده باشدکه باید حتما تعویض انجام شود.

برای تعویض برد کولر گازی چه مراحلی را باید طی کنیم؟

 1. فرقی نمی‌کند که تعمیر انجام می‌شود یا تعویض باید پیچ‌های بدنه برد کولر گازی را ابتدا از آن باز کنیدبعد از باز کردن پیچها با یک توری روربرو خواهید شد که وظیفه آن جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل برد است. پیچ‌های مربوط به این قسمت را هم باز می‌کنید و توری را از جلوی آن برمی‌دارید.
 2.  در مرحله بعدی سیم‌ها را به درستی بررسی کنید و اگر در ذهنتان نمی‌ماند بهتر است از آن‌ها عکس بگیرید تا در هنگام نصب برد جدید آن‌ها را به درستی وصل کنید.
 3. سیم‌هایی که برد را به قسمت‌های دیگر کولر گازی وصل کرده اند به کمک سیم چین ببرید.
 4. در این مرحله باید برد را از جای خود یعنی از دستگاه بیرون بیاورید.
 5. برد جدیدی باید بخرید که مناسب برند و مدل کولر گازی شما باشد. برد تازه خریداری شده را که قبلا از سالم بودن آن مطمئن هستید و از جای مطمئنی خریداری کرده اید را باز کنید.
 6. همانطور که برد قبلی را از جای خود بیرون آوردید باید برد جدید را جایگزاری کنید. بردنو را در جای مناسب خود قرار دهید، سیم و اتصالات آن را مطابق با عکسی که گرفتید در جای خود قرار دهید.
 7. بعد از جایگزاری برد نو به جای قدیمی باید در مرحله آخر توری را روی آن قرار داده و با پیچ ببندید و سپس بدنه را با پیچ محکم کنید و در جای خود قرار دهید.

تعویض برد نو با قدیمی انجام شد اما به داد داشته باشید که انجام این کار توسط افراد غیر متخصص ممکن است به دیگر قطعات و یا اتصالات کولر آسیب جدی وارد کند. اگر توانایی این کار را ندارید باید با متخصصین تماس بگیرید.

کلام آخر

در این مقاله به آموزش تعمیر برد کولر گازی پرداختیم. امیدواریم پس از این بتوانید شخصا به تعمیر برد کولر گازی خود بپردازید. اگر در تعمیر برد کولر گازی با مشکلی روبرو شدید حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

4 فکر در مورد “ تعمیر برد کولر گازی | 7 دلیل خرابی و نحوه تعمیر آن

 1. سیفی گفت:

  برای خرابی تعمیرکاران شما میان مغازه ما یا باید دستگاهو بیاریم محل شما؟

  1. با سلام و وقت بخیر. برای تعمیر بیشتر لوازم خانگی تعمیرکاران مجموعه ما به محل مشتری مراجعه میکنند به دلیل راحتی مشتری و وزن بالای دستگاه ها. اما اگر مشتری تمایل به این کار نداشته باشه وترجیح بده که به مجموعه ما بیاد هم مشکلی نیست

 2. سامان جدیدی گفت:

  برد کولر گازی چقدر هزینه داره تعویض کنیم؟

  1. سلام وقت شما بخیر. بستگی به نوع برد و کولر شما داره. هزینه ها براساس نرخ اتحادیه مشخص میشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *