یخچال

ترموستات یخچال چیست؟ نحوه تنظیم و عوض کردن | 6 علت خرابی

ترموستات یخچال

ترموستات یخچال چه وظیفه ای دارد؟ چگونه ان را تنظیم کنیم؟ انواع و علائم خرابی ترموستات 

قطعه ای که اگر از برند و مدل هر یخچالی بگذریم در همه دستگاه ها پیدا می‌شود. حتی اگر از مدل‌های بسیار قدیمی و از کار افتاده هم استفاده می‌کنید این قطعه را خواهید یافت. اما چرا این قطعه بسیار با اهمیت است؟

ترموستات درون یخچال وظیفه تنظیم کردن دمای این دستگاه را برعهده دارد. این اولین و مهمترین وظیفه این قطعه است. خاموش و یا روشن شدن یخچال و فریزر همچنین زمان اتومات دستگاه هم از مواردی است که برعهده این وسیله است. اگر این قطعه مهم درون یخچال وجود نداشت دمای درون کابین این وسیله همیشه ثابت یا سرد و مناسب مواد غذایی نبود. همچنین در صورت نبود ترموستات موتور وسیله یکسره کار می‌کرد.

در این مطلب از اکسیر سرویس به بررسی نحوه تنظیمات ترموستات و وظیفه آن و همچنین خرابی های آن خواهیم پرداخت.

 

تماس با ما

 انواع ترموستات که برای یخچال استفاده می‌شود:

این قطعه از طریق قطع و وصل کردن جریان ورودی برق به دستگاه یخچال یا فریرز باعث ثابت ماندن هوای درون کابین می‌شود. اما این قطعه مدل‌های مختلفی دارد که در زیر با هم بررسی خواهیم کرد:

  1. ترموستات مدل فشار بخار
  2. ترموستات مدل دو قطبی
  3. کنترلرهای دیجیتالی یا جامد الکتریکی

ارور یخچال هیمالیا | بیش از 30 ارور

ترموستات مدل فشار بخار

کار این مدل مبتنی بر انبساط مایعات است. این مدل یک لوله شیشه‌ای شبیه یه یک دماسنج است که با یک لوله باریک و ریز به یک میله دیگر که جنس آن فلزی است متصل شده. داخل لوله ای که از جنس شیشه است از الکل پر شده است. اگر دمای دستگاه بالا برود و گرم بشود، الکلی که درون شیشه وجود دارد منبسط می‌شود. این انبساط باعث فشار به ملیه فلزی می‌شود و سبب برقراری جریان الکتریکی موتور می‌شود. هر زمانی که الکل خنک شود فشار از روی لوله فلزی برداشته شده و کمپرسور یا موتور قطه می‌شود.

ترموستات مدل دو قطبی

اگر این رله یا همان ترموستات درون یخچال شما باشد، دو فلز با ضریب انبساط های مختلف کار گذاشته شده است. زمانی که دما افزایش پیدا کند آن فلزی که ضریب انبساط بالاتری دارد سریعتر ار دیگری منبسط می‌شود و حجم آن افزایش پیدا می‌کند. این افزایش حجم باعث تماس با فلز دیگر خواهد شد که جریان برق برقرار می‌شود. در همین زمان موتور شروع به کار خواهد کرد. با کار کردن موتور درون یخچال خنک می‌شود و با خنک شدن داخل فلز منقبض خواهد شد. این انقباض باعث قطع شدن فلزها شده و کمپرسور یا موتور خاموش می‌شود.

از بین بردن بوی بد ماکروویو | 12 راه حل خوش بو کردن ماکروفر

کنترلرهای دیجیتالی یا جامد الکتریکی

رله جامد الکتریکی که به آن رله دیجیتالی هم گفته می‌شود؛ از یک قطعه الکتریکی در آن استفاده می شود که رسانایی الکتریکی این قطعه با تغییرات دما، تغییر می کند. از یک برد کوچک هم استفاده می شود تا با توجه به دمای تنظیمی حساسیت این قطعه دیجیتالی کم و یا زیاد شود. این قطعه برای تنظیم دمای داخل محفظه، فرمان قطع و وصل جریان الکتریکی برای کمپرسور را ارسال می کند.

علائم خراب شدن ترموستات یخچال چیست؟

خراب شدن این قطعه می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد. نه تنها مواد غذایی دچارآسیب خواهند شد بلکه مصرف برق شده به شدت بالا رفته و همینطور آسیب های جدی می‌تواند به دیگر قطعات یخچال برساند.

  • بالا بودن دمای یخچال فریزر
  • یخ زدن مواد درون یخچال
  • نبودن ثبات در دمای یخچال
  • کار کردن دائمی یخچال (اتومات نبودن)
  • لامپ یخچال روشن است ولی موتور کار نمیکند

تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی | آموزش در 4 مرحله ساده

بالا بودن دمای یخچال فریزر

اگر این وسیله برقی شما گرم می‌شود، و به اندازه مناسب و کافی سرد نیست تا مواد را تازه نگه دارد باید به خرابی ترموستات شک کنید. زمانی که دما بالا می‌رود باید این قطعه دستور تنظیم دما را صادر کند. البته ممکن است این مشکل می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد که باید توسط کارشناس بررسی شوند.

یخ زدن مواد درون یخچال

اگر مواد غذایی درون این دستگاه یخ می‌زند بهترین کار این است که دمای یخچال را بالا ببرید و صبر کنید. اگر یخچال اوتومات نکرد و دما تنظیم نشد مشخص است که ترموستات خراب است. با بالا بردن دما ترموستات یخچال باید دستور قطع برق را به موتور بدهد اگر این دستور صادر نمی‌شود مشخص است که ایراد از خود ترموستات است.

نبودن ثبات در دمای یخچال

وظیفه ترموستات درون یخچال اگر خراب نباشد: ثابت نگه داشتن دمای درون دستگاه است. اگر متوجه شدید که دمای این وسیله یعنی یخچال تغییرات محسوسی دارد و ثابت نیست احتمالا ترموستات یخچال خراب شده است. در این حالت کابین درون یخچال گرم می‌شود و باعث فساد مواد غذایی درون آن می‌شود.

تعرفه تعمیرات پکیج | قیمت سرویس انواع مختلف پکیج 1401

کار کردن دائمی یخچال (اتومات نبودن)

مهمترین نشانه خراب شدن ترموستات یخچال اتومات نکردن است. ترموستات ها باید زمانی که یخچال فریزر به دمای مناسب و از پیش تعیین شده می‌رسند، موتور را خاموش کنند و دستور خاموشی را بدهند. زمانی که ترموستات یخچال خراب باشد این دستور صادر نمی‌شود و یخچال به صورت دائم روشن یا خاموش است.

در اینگونه موارد یا مواد غذایی کامل یخ می‌زنند و یا دچار فساد و بوی بد می‌شوند.

لامپ یخچال روشن است ولی موتور کار نمیکند

یکی دیگر از علائم خراب بودن این قطعه روشن بودن لامپ یخچال، نمایشگر یا چراغ ها است ولی موتور کار نمی‌کند. اگر نمی‌دانید موتور روشن است یا خاموش دست خود را به کمپرسور بزنید اگر سرد بود نشانه خاموش بودن آن است. در این حالت کابین درون یخچال گرم می‌شود و باعث فساد مواد غذایی درون آن می‌شود.

تعمیر بخاری گازی انرژی | سرویس بخاري گازي 7/24 کرج و تهران

علائم سوختن ترموستات یخچال چیست؟

چند مورد مشخص نشان دهنده سوختن این قطعه بسیار مهم است که در زیر با هم بررسی خواهیم کرد.

اگر سوال یا نظری درباره این قطعه دارید و یا تجربه خرابی یخچال را دارید در زیر همین مقاله برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *