یخچال

گاز یخچال | علائم خالی شدن گاز یخچال چگونه بفهمیم تمام شده

گاز یخچال

گاز یخچال | علائم خالی شدن گاز در یخچال

یخچال یکی از ضروری‌ترین وسایلی محسوب می‌شود که باید در یک خانه باشد، زیرا تمام مواد غذایی برای آنکه سالم و تازه بمانند، به محیطی خنک مانند محیط یخچال نیاز دارند. گاهی‌اوقات بنا به اتفاقاتی که رخ می‌دهد، یخچال دچار مشکل می‌شود و نمی‌تواند عملکرد درستی داشته باشد. تمام شدن گاز یخچال یکی از این اتفاقات است که تصمیم داریم در ادامه در رابطه با آن صحبت کنیم.

تماس با ما

گاز یخچال چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

ماده اولیه سیستم‌های برودتی مانند یخچال گاز مورد استفاده در این سیستم‌ها است. این گاز به‌ گونه‌ای طراحی شده که باید گرمای مواد درون یخچال را به خود بگیرد و این گرما را به بیرون منتقل کند تا محیط یخچال خنک شود. گاز با ورود به کندانسور تحت فشار بسیار بالایی قرار می‌گیرد و با توجه به این شرایط از حالت گاز به مایع تبدیل می‌شود‌.

جهت تعمیر آبسردکن روی لینک کلیک کنید.

انواع گاز یخچال

نکته‌ی دیگری که باید به آن اشاره کرد، این است که گازهایی که امروزه برای شارژ کردن یخچال مورد استفاده قرار می‌گیرند به‌طور کلی چند نوع متفاوت دارند؛ البته برخی از آن‌ها به‌ سختی در بازار پیدا می‌شوند. حال در ادامه به شرح انواع گاز مناسب برای یخچال می‌پردازیم تا با آن‌ها آشنا شوید.

گاز فریون R11:

اولین نوع گاز مبرد که برای شارژ گاز یخچال استفاده شد، فریون R11 بود. این گاز بی‌رنگ و بدون بو است و به دلیل نقطه جوش بالایی که دارد در سیستم‌های با فشار کم استفاده می‌شود. همچنین این گاز نسبت به گازهای مشابه خود مصرف کمتری دارد.

برای تعمیر کمپرسور کولر گازی روی لینک کلیک کنید.

گاز فریون R12:

این مدل از گازهای یخچال نیز بی‌رنگ و بدون بو است، اما از آنجایی که می‌تواند به محیط زیست ضرر و زیان وارد کند استفاده از آن ممنوع است.

گاز فریون R22:

گاز فریون R22 یک گاز پرتقاضا در کشورهای در حال توسعه محسوب می‌شود که از آن به عنوان سوخت نیز استفاده می‌کنند، اما باید بدانید که این نوع گاز اثر زیست محیطی بالایی دارد و می‌تواند لایه اوزون را نیز تخریب کند. از همین رو بیشتر در سیستم‌های تهویه هوا و گاز‌های کپسول‌های آتش‌نشانی استفاده می‌شود.

گاز مبرد R141a:

این گاز در بیشتر مواقع به‌عنوان گاز در یخچال مورد استفاده قرار می‌گیرد و بی‌رنگ است و قابلیت اشتعال نیز ندارد. از همین رو گاهی‌ اوقات از آن به جای گاز فریون R22 استفاده می‌کنند. البته این گاز برای کولرها و چیلرها نیز قابل استفاده است.

دلایل داغ شدن ماشین لباسشویی چیست؟ روی لینک کلیک کنید.

گاز مبرد R402a:

گاز R402a نسبت به سایر گازهای مشابه آسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌کند و از آن برای شارژ گاز یخچال، کولر و چیلر استفاده خواهند کرد.

علائم خالی شدن گاز یخچال

 1. بالا رفتن دمای یخچال
 2. بوی بد یخچال
 3. خنک بودن بخش‌های پایینی کندانسور
 4. ضربه به یخچال

بالا رفتن دمای یخچال

در بخش قبل به معرفی انواع گاز یخچال پرداختیم، حال شاید برای شما سوال پیش آید که چگونه می‌توانیم متوجه شویم که گاز یخچال تمام شده است؟

در پاسخ به این سوال علائم خالی شدن گاز این وسیله را را بررسی می‌کنیم تا درصورت مشاهده هریک متوجه این مشکل شوید.

اولین علامتی که می‌توان به آن اشاره کرد، بالا رفتن دمای یخچال است. همان‌طور که گفته شد وظیفه گاز این وسیله گرفتن دمای مواد داخل یخچال و خنک‌سازی این فضا است. حال زمانی که گاز یخچال تمام شود، دمای محفظه یخچال افزایش پیدا می‌کند که این موضوع باعث کاهش کیفیت مواد غذایی و فاسد شدن آن‌ها خواهد شد.

البته اختلال در عملکرد سیکل تبرید گاهی‌ اوقات به دیگر اجزای یخچال نیز مربوط می‌شود، اما تمام شدن گاز این دستگاه شایع‌ترین دلیل گرم شدن محیط یخچال است.

بوی بد یخچال

دومین موردی که می‌توانید با توجه به آن متوجه تمام شدن گاز یخچال شوید، بوی بد یخچال است. در برخی از مواقع شما هنگام باز کردن درب یخچال متوجه بوی بد و زننده‌ای می‌شوید.

در چنین شرایطی شما باید در ابتدا محصولات غذایی داخل یخچال را بررسی کنید و مطمئن شوید که چیزی فاسد نشده است؛ اگر این کار را انجام دادید و همه چیز خوب بود، می‌توانید نسبت به تمام شدن گاز مشکوک شوید.

دقت داشته باشید که گازهای فریون بی بو هستند، اما از آنجایی که ترکیبات شیمیایی دیگری نیز دارند می‌توانند باعث بوی بد یخچال شوند.

خنک بودن بخش‌های پایینی کندانسور

از دیگر علائم خالی شدن گاز یخچال می‌توان به خنک بودن بخش‌های پایینی کندانسور اشاره کرد. شما می‌توانید با کنترل دمای بخش کندانسور یخچال که دقیقا پشت یخچال قابل مشاهده است، متوجه خالی شدن این گاز شوید.

لوله‏ های کندانسور در زمان وجود گاز گرمای مشخصی دارند و شما با لمس لوله‌ها متوجه این گرما خواهید شد. حال اگر شما لوله‌ها را لمس کردید و آن‌ها گرمایی نداشتند، یعنی گاز در مدار یخچال شما جریان ندارد و باید هرچه سریع‌تر نسبت به شارژ کردن این گاز اقدام کنید.

ضربه به یخچال

مورد دیگری که باید به آن اشاره کرد، این است که برخی از مواقع هنگام اسباب‌کشی به یخچال ضربه وارد می‌شود که این ضربه باعث نشتی گاز از خطوط لوله یخچال می‌شود و سیکل تبریدی را با اختلال مواجه می‌کند. از همین رو توصیه می‌شود یخچال را با استفاده از محافظ و با دقت بالا جابه‌جا کنید تا مشکلی برای آن پیش نیاید.

مطالعه بیشتر: انواع بوی بد از کولر گازی

روش‌های نشت‌یابی گاز یخچال

برای نشت‌یابی گاز یخچال نیز روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید با انجام آن‌ها از اتفاق افتادن این مشکل مطلع شوید.

استفاده از کف و صابون:

در محل‌هایی که مشکوک هستید از آن‌ها نشت گاز اتفاق افتاده است، محلول کف صابون را قرار دهید. اگر این کار را انجام دادید و مشاهده کردید که از آن محل حباب تولید می‌شود، باید بدانید که محل موردنظر شما نشتی دارد.

به دنبال چربی و روغن باشید:

داخل لوله‌هایی که گاز در آن‌ها جریان دارد، مقداری روغن نیز وجود دارد. بنابراین شما می‌توانید اطراف نواحی که نشت گاز اتفاق افتاده، این روغن و چربی ناشی از نشت را مشاهده کنید. اگر در هیچ محلی روغن و چربی را مشاهده نکردید، احتمالا محل نشتی بسیار ریز است.

برای تعمیرات ماشین ظرفشویی روی لینک کلیک کنید.

استفاده از مشعل هالید:

مشعل هالید درواقع یک مشعل ساده با شعله آبی رنگ و بدون دود است. حال اگر این شعله در معرض گاز فریون و هوا قرار گیرد، رنگ آن به سبز تغییر خواهد کرد. بنابراین می‌توانید این شعله را در محل‌های مشکوک قرار دهید تا متوجه نشت گاز شوید.

جمع‌بندی
در این مقاله به بررسی اهمیت گاز یخچال، انواع آن و روش‌های نشت‌یابی پرداختیم. حال اگر شما متوجه این مشکل شدید، می‌توانید با تعمیرکاران یخچال تماس بگیرید تا هم بررسی‌های دقیق‌تر صورت گیرد و هم شارژ گاز یخچال انجام شود تا این وسیله بهترین عملکرد را از خود نشان دهد.

چرا گاز یخچال کم می‌شود؟ 

به دلایل مختلفی ممکن است که این اتفاق در این دستگاه رخ دهد. برخی از دلایل را در زیر با هم بررسی خواهیم کرد:

لوله های یخچال فرسوده شده اند

سیکل تبریداین دستگاه‌ها شبکه‌ای پیچیده و بزرگ از لوله‌هاست. ممکن است با استفاده طولانی مدت از این وسیله, این لوله‌ها فرسوده شده باشند و یا این امکان وجود دارد بر اثر زنگ زدگی دچار ترک یا یا سوراخ شده باشند.

سطح داخلی یخچال سوراخ شده است

بی احتیاطی مصرف کنندگان گاهی باعث ایجاد سوراخ در لوله ها خواهد شد. برای مثال در زمانی که برای تمیز کردن برفک از پاقو یا وسایل تیز استفاده می‌شود، ناخواسته می‌شود این سوراخ درون لوله ها ایجاد شود. شاید سوراخ به قدری کوچک باشد که حتی با چشم به راحتی دیده نشود.

نشتی ناشی از ضربه

باز هم بی احتیاطی می‌تواند آسیب به این وسیله بزند و لوله ها را سوراخ کند یا باعث از بین رفتن آنها شود. در قسمت پایین این وسیله قطعه ای وجود دارد به نام درایر که از جنس مس بوده و در مقابل ضربه مقاومت چندانی ندارد. این احتمال وجود دارد در موقع جابجایی ضربه ای به آن خورده باشد.

گاز یخچال خطری برای خانه یا افراد دارد؟

می‌توان گفت از سال میلادی ۱۹۳۰ تا به حال ترکیب گازهای مبرد تغییر کرده و مبردها پایدار غیر قابل اشتعال و غیرسمی هستند و اگر نشتی در یخچال فریزر داشته باشند نمی تواند برای افراد درون محیط جایی که قرار دارند یا خانه و محل کار خطرناک باشد. البته دقت داشته باشید که در زمان انجام  شارژ گاز دستگاه باید مواظب بود و بهتر این است که پنجره ها را  باز بزارید و از محل شارژ گاز بصورت موقت فاصله مناسبی داشته باشید.
به این نکته دقت کنید استنشاق این گازها بصورت مستقیم و در محیط های خیلی کوچک و بسته می تواند برای شما خطرناک باشد.


5 فکر در مورد “ گاز یخچال | علائم خالی شدن گاز یخچال چگونه بفهمیم تمام شده

 1. حامد رهبری گفت:

  اگر گاز یخچال تمام شود چه میشود؟

  1. با سلام. گاز یخچال تمام نمی‌شود بلکه به دلایل مختلف کم می‌شود. اگر در محیط های کوچک هستید و فضای بسته ممکن و گاز نشتی پیدا کند خطرناک است. اگر گاز کم شود موتور یخچال روشن می ماند ولی سرما تولید نمیکند و ممکن است خرابی های زیادی به بار بیاورد.

 2. عباس گفت:

  سلام ببخشید اگر محفظه برفک یخچال توسط چاقو یا هرچیزی سوراخ بشه و اب به درون لوله ها نفوذ کند باید چکار کرد ؟

  1. سلام وقت بخیر
   اگر این اتفاق بیوفتد رطوبت به سیکل گازی ورود یا نفوذ می کند و احتمال یخ زدگی در لوله مویی و کیپ کردن آن بعد از عملیات شارژ گاز بسیار وجود دارد. اگر لوله مویی کیپ شد بهتر است تمام سیکل گازی توسط یک فرد با تجربه در این زمینه تعویض یا به صورت بسیار سخت عاری از رطوبت شود.

 3. مهرناز احمدی گفت:

  سلام من یخچال فریزر دارم الان تو فریزر هرچی می‌زارم فرز نمیشه حتا آب هم یخ نمیکنه میشه دلیل این را برام بگین لطفا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *