یخچال

15 علت برفک زدن یخچال | نحوه جلوگیری و راهکارهای از بین بردن

علت برفک زدن یخچال

علت برفک زدن یخچال

در این مطلب از اکسیر سرویس به سراغ یکی از رایج ترین مشکلات مشتریان یخچال و فریرز یعنی برفک زدن رفته ایم. جالب است که با توجه به پیشرفته شدن علم و تکنولوژی یخچال فریزرهایی تولید شده که بدون برفک هستند اما باز هم در مواردی دیده می شود که آنها هم برفک میزنند. اما در این مطلب با هم به بررسی اینکه دلیل این یخ زدگی چیست؟ چه مشکلاتی را ایجاد می کند، چگونه برفک را تمیز کنیم و چگونه از این مشکل جلوگیری کنیم رفته ایم.

تماس با ما

اگه یخچال برفک بزنه چه مشکلی پیش میاد؟

دلیل برفک زدن یخچال فریزر امری روشن در ساختار و سیکل تولید سرما توسط دستگاه است. هوای سرد داخل یخچال به طور مداوم باید درون کابین بچرخد تا همه جای کابین را خنک کند. برفک زدن اختلالی در این عملکرد است.

  1. برفک باعث عوض شدن بوی مواد غذایی می شود. و طعم آنها را عوض می کند.
  2. موتور یخچال باید بیشتر از حد معمول کار کند تا سرمای مورد نظر را تامین کند. همین کار کردن بیش از حد باعث داغ شدن موتور یخچال خواهد شد و به آن آسیب می زند.
  3. مشکلاتی را در برخی قطعات دیگر بوجود می آورد که ممکن است هزینه زیادی را برای مشتری داشته باشد.
  4. فضای درونی یخچال و فریزر را کم میکند.
  5. به راحتی نمیتوان مواد غذایی را درون و یا از آن خارج کرد.

دلیل برفک زدن فریزر و یخچال چیست؟

1- رطوبت زیاد درون یخچال

اگر کنار یخچال یا فریزر شما رطوبت زیادی وجود داشته باشد و یا شما در شهرهایی زندگی میکنید که آب و هوای آنجا رطوبت دارد طبیعی است که یخچال برفک بزند. باز و بسته شدن درب یخچال باعث ورود رطوبت درون محیط خانه یا محل شما به داخل کابین می شود. این رطوبت بعد از گذشت زمان به برفک تبدیل می شود.

عواملی که رطوبت را ایجاد می کنند:

  • پخت و پز
  • بخار شدن آب
  • قرار دادن گاز کنار یخچال دلیلی برای علت برفک زدن یخچال

2- قراردادن مواد غذایی بیش تر از ظرفیت یخچال

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که همه مواد غذایی چه آنهایی که لازم است و چه آنهایی که نیازی نیست را در یخچال و فریزر قرار می دهید، طبیعی است که برفک بزند. زمانی که یخچال پر است گردش هوا به خوبی انجام نمیشود هم باعث سرد نشدن و فساد مواد غذایی شده و هم عاملی برای ایجاد برفک.

3- لاستیک دور درب یخچال خراب است

نوار دور درب یخچال مقاوت زیادی دارد ولی در اثر گذشت زمان و یا استفاده بیش از حد که منظور همان باز و بسته کردن زیاد در است، به مرور خاصیت چسبندگی خود را از دست خواهد داد. زمانی که این نوار چفت نباشد هوای گرم درون خانه به داخل کابین یخچال نفوذ میکند و رطوبت و یا گرما را به داخل می برد. اگر نوار پاره، و یا له شده باشد و چسبندگی نداشته باشد دیگر کارایی ندارد.

4- خرابی دمپر

در یخچال فریزرهایی با مدل نوفراست، هرزمانی که دستگاه درخواست سرمای بیشتری می کند، فن روی فریزر شروع به کار کردن می کند و دمپر باز می شود تا هوای خنک به درون یخچال پخش شود. بعد از رسیدن به دمای مناسب، دمپر مجدد بسته خواهد شد.

اگر این قطعه به هر علتی باز شود، هوای غیر سرد از دستگاه به اواپراتور می رسد و علت برفک زدن یخچال می شود. تست کردن این قطعه یعنی دمپر معمولا بهتر است که توسط کارشناس انجام شود اما می توانید اگر کاوری روی آن است کاور را بردارید و آن را تست کنید.

5- خرابی سنسورها

سنسور برای اندازه گیری دما در این دستگاه استفاده می شود. اگر سنسور خاموش باشد یا به هر دلیل ایرادی داشته باشد و دما را به خوبی نشان ندهد موتور فعالیت زیادی کرده و سرمای زیادی را تولید می کند. می توانید سنسورها را با استفاده از ابزاری مانند مولتی متر در حالت اهم متر برای اندازه گیری مقادیری که روی آن هک شده آزمایش کنید.

6- خرابی ترموستات علت برفک زدن یخچال

دمای یخچال با ترموستات تنظیم می شود. اگر این قطعه خراب باشد ممکن است که یخچال به صورت مداوم کا رکند و بیش تر از حد معمول سرد کند. همین عامل علت برفک زدن بالای یخچال فریزر می شود. برای تنظیم یا عیبیابی بهتر است که با تکنسین های کار بلد در تماس باشید.

7- خرابی مین برد

حتما برای شما هم پیش آمده که یخچال های قدیمی بی وقفه کار میکنند و بیش از حد معمول سر میکنند. این حالت زمانی اتفاق می افتد که بر فرمان تنظیم کننده دما دچار مشکل شده باشد. تعمیر این مورد هم برعهده تکنسین است و لازم است که از فرد متخصصی کمک بگیرید.

8- مسیر گاز کیپ شده

روغن موتور یخچال در بعضی مواقع می تواند وارد مدار خنک کننده شود اگر این اتفاق بیوفتد ممکن است که منجر به ایجاد انسداد شود. بغیر از این مورد خارج شدن گاز خنک کننده از مدار باعث ایجاد یخ زدگی یا همان برفک خواهد شد. بهتر است که در اینگونه مواقع با شرکت تعمیر لوازم خانگی تماس بگیرید.

9- تایمر یخ زده علت برفک زدن بالای یخچال فریزر

تایمر یخ زدایی موجب فرآیند یخ زدایی دستگاه یخچال و فریزر شما به طور خودکار شروع می‌شود.

اگر نمی خواهید از تعمیرات یخچال کمک بگیرید تایمر را خودتان به‌ صورت دستی بچرخانید تا یخ‌زدایی شروع شود، در این لحظه صدای کلیک خواهید شنید. منتظر بمانید تا ببینید هیتر گرم خواهد شد یا نه، البته اطمینان حاصل کنید که یخچال به اندازه کافی خنک است تا این اتفاق بیفتد. اگر هیتر گرم نشد، ممکن است مشکل از تایمر دیفراست یا خود المنت باشد.

10- هیتر دیفراست از کار افتاده علت برفک زدن یخچال

در تکنولوژی های جدید یخچال فریزرهای جدید که بدون برفک هستند و این قابلیت را دارند، یک عنصر گرمایش یخ زدایی در آنها گذاشته شده به نام هیتر گرم کننده. این هیتر گرم کننده هر یخی را که روی اواپراتور بوجود می‌آید را ذوب می‌کند. اگر به هر دلیل این هیتر یخ زدا به خوبی وظیفه انجام ندهد برفک یا یخ زدگی بوججود خواهد آمد.

بهتر است المنت گرمایشی را با استفاده از مولتی متر در حالت اهم متر تست کنید.

همه سوکت های المنت را سوا کرده و پروب های مولتی متر را روی دو پایانه آن قرار دهید. اگر روی حالت اهم متر عددی نمایش داده نشد، باید تعویض شود.

11- فیوز حرارتی خراب است و کار نمیکند

در دستگاه هایی که نوفراست یا به اصطلاح بدون برفک هستند فیوز اجزایی هستند که اگر بسوزند یا از کار بیوفتند عمل یخزدایی انجام نمیشود. برای اینکه بدانیم فیوز سوخته یا نه با قرار دادن دو پروب یک مولتی متر در حالت اهم متر روی پایانه های آنها تست کنید. اگر عددی را نمایش نمی دهد، فیوز سوخته باید تعویض شود.

12- خرابی میکروسوئیچ چراغ

اگر لامپ دستگاه همیشه روشن می ماند و خاموش نمی شود ممکن است که گرمای لامپ درون یخچال بیش از حد شود. یکی دیگر از دلایل برفک زدن میتواند همین موضوع باشد. در اینگونه موقع بعد از مطمئن شدن از اینکه میکروسوئیچ خراب است می توانید آن را تعویض کنید.

خاموش نشدن و یا روشن نشدن لامپ یخچال می تواند از سیم پیچی درونی هم باشد به این نکته دقت داشته باشید.

13- افتادگی در یخچال علت برفک زدن یخچال

افتادگی درب هوای گرم را به داخل هدایت می کند. در اینگونه مواقع بهتر است که به سراغ تعویض لولای درب یخچال بروید.

14- خرابی کمپرسور علت برفک زدن فریزر

اگر کمپرسور یا موتور به درستی کار خود را انجام ندهد، این قسمت وظیفه به چرخش در آوردن هوا که می تواند به طور غیر مستقیم باعث ایجاد سرمای بیشتر در اواپراتور شود را دارد که علت یخ زدن اواپراتور یخچال است و نقش مستقیمی دارد. اگر کمپرسور خراب شده، شک نکنید که باید آن را توسط تکنسین تعویض کنید.

15- محل قرارگیری یخچال و فریزر

در موارد بالا هم اشاره شد که اگر رطوبت یا گرمایی یه دستگاه یخچال یا فریزر شما برسر باعث ایجاد برفک خواهد شد. اگر این رطوبت به درون دستگاه نفوذ کند اواپراتور آن را به خود جذب خواهد کرد. این جذب گرما باعث ایجاد برفک خواهد شد. جایی که این دستگاه یعنی یخچالتان را قرار می‌دهید باید به دور از اجاق گاز، بخاری و وسایل گرمایشی باشد. بهتر است به طور کلی این وسیله به دور از محیط های پر رطوبت باشد. باز و بسته شدن درب این وسیله در این محیط باعث ورود رطوبت می‌شود.

آیا یخچال بدون برفک هم برفک می‌زند؟

در سیستم یخچال فریزر های بدون برفک یا همان نوفراست، برفک‌ها به شکل خودکار آب شده و هیچ نیازی به خاموش کردن این وسیله برای مدت زمان زیادی نیست. این روند به وسیله المنت، برد الکترونیکی و کندانسور به خوبی طی می‌شود، پس مشخص است که با خراب شدن هرکدام از این قطعات، یخچال بدون برفک هم برفک بزند.

با عملکرد نا صحیح این قطعات حجم برفک کویل اواپراتور در طی زمان افزایش و قدرت خنک کنندگی دستگاه را هم کم خواهد کرد.

یخ زدگی و برفک زدن در یخچال نوفراست، بیشتر مواقع در برند معروف سامسونگ دیده می‌شود. برفک زدن ساید سامسونگ، خبر از خرابی قطعات اساسی آن می‌دهد.

 

جمع بندی

برفک در درجه اول طعم و بوی غذا را عوض خواهد کرد. با اینکه تکنولوژی پیشرفت کرده یخچال های جدید بدون برفک هم ممکن است که برفک بزنند. پس بهتر است که علت برفک زدن یخچال را در روش های بالا پیدا کنید و اگر خودتان میتوانید آن را حل کنید و اگر کار خودتان نیست از یک متخصص کمک بگیرید. دلیل های زیادی باعث ایجاد برفک است که برخی از آنها را بدون نیاز به تخصص خاصی می توان رفع کرد و اما برخی از مشکلات را با متخصصین باید در میان گذاشت. می توانید قبل از اینکه به یخچالتان آسیب بزنید بت تواجه به هزینه تعمیر یخچال بالا از مشاورین اکسیر سرویس مشاوره رایگان دریافت کنید.

اگر انتقاد و یا سوالی دارید می توانید زیر همین مقاله بپرسید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *