یخچال

تعویض لولای درب یخچال | آموزش تعمیر لولای در یخچال

تعویض لولای درب یخچال

تعویض لولای درب یخچال | تعمیر لولای درب یخچال

یکی از مهم‌ترین اجزای یخچال لولای درب یخچال است؛ بنابراین هنگام خرابی باید سریعا نسبت به تعویض لولای درب یخچال یا تعمیر آن اقدام کرد. ممکن است کاربران تا به حال به اهمیت لولاها در درب یخچال فکر نکرده باشند. اما زمانی که این لولاها دچار پوسیدگی، خشک‌شدگی و یا کهنگی شوند، باعث بروز مشکلاتی در یخچال می‌شوند.

با خراب شدن درب یخچال استهلاک آن افزایش چشم‌گیری پیدا می‌کند، چراکه در این شرایط هوای گرم محیط به داخل یخچال نفوذ کرده و هوای سرد از آن خارج می‌شود. بنابراین تعادل دما در یخچال دچار اختلال می‌شود و موتور آن بیش از حد معمول فعالیت می‌کند. همین مسئله می‌تواند استهلاک قطعات یخچال را افزایش دهد و دستگاه را با خرابی زود هنگام مواجه کند. در این مبحث با ما همراه باشید که قصد داریم به خرابی لولای یخچال و نحوه تعویض آن بپردازیم.

تماس با ما

انواع لولای درب یخچال

به منظور تعویض لولای درب یخچال لازم است ابتدا با انواع لولا آشنا شویم. با توجه به نوع یخچال اعم از دوقلو، ساید یا معمولی، انواع مختلفی از لولاها در آن‌ها استفاده می‌شود. به طور کلی لولاها به سه دسته تقسیم می‌شوند که از قرار زیر هستند:

 1. لولای آرام‌بند یا کیت دندانه
 2. لولای دریچه فلاپر
 3. لولا و یاتاقان درب یخچال

کار لولای درب یخچال چیست؟

از آنجا که درب یخچال روی لولا قرار می‌گیرد، می‌توان آن را به عنوان نگهدارنده درب یخچال به شمار آورد. با کمک لولای درب یخچال، باز و بسته کردن آن راحت‌تر شده و از لرزش درب جلوگیری می‌شود. در صورتی که این قطعه با مشکل مواجه شود، باید سریعا در جهت تعویض لولای درب یخچال اقدام کرد، چراکه در صورت باقی ماندن این مشکل در دستگاه، ممکن است سایر قطعات نیز دچار خرابی شوند.

جهت اعزام تعمیرکار پکیج در کرج و تهران روی لینک کلیک کنید.

علائم افتادگی درب یخچال

زمانی که داخل طبقه‌های درب یخچال مواد غذایی زیادی قرار دهید، ممکن است لولای درب یخچال دچار شکستگی شود. در این حالت درب یخچال به درستی بسته نشده و کارایی آن مختل می‎شود. این مشکل به عنوان یکی از مشکلات شایع در یخچال و فریزرها است که برای رفع آن، درخواست تعمیر یا تعویض لولای درب یخچال می‌شود.
با توجه به اینکه لولای یخچال قطعه‌ای ظریف و آسیب‌پذیر است، با استفاده نادرست به راحتی دچار آسیب می‌شود و باید آن را تعویض کرد. بنابراین برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل درب یخچال را سنگین نکنید و وسایل اضافی آن را بردارید تا سبک شود.
گاهی ممکن است درب یخچال به دلیل پوسیدگی یا کهنگی لولاها دچار خرابی شده و به درستی بسته نشود. در هر صورت علت خرابی هر چه که باشد، لازم است سریعا در جهت رفع آن اقدام نمایید و از افزایش هزینه‌ها جلوگیری کنید.

اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری درباره تعمیر موتور کولر گازی داشته باشید روی لینک کلیک کنید.

صدای لولای درب یخچال

گاهی به دلیل باز و بسته کردن زیاد درب یخچال، ممکن است لولای درب آن دچار استهلاک و خشکی شود. در این شرایط درب یخچال به راحتی باز و بسته نمی‌شود و ممکن است باز کردن یا بستن آن با صدای گوش‌خراش و بلندی همراه شود.
چنانچه مکان قرارگیری یخچال و فریزر تراز و مناسب نباشد، علاوه بر لولای درب یخچال، کلیه قطعات آن دچار خرابی می‌شود. در این شرایط لولا را بررسی کنید و چنانچه سالم بود، آن را با گریس یا روغن خوراکی روغن‌کاری کنید تا صدای ناهنجار آن از بین برود.

برای اعزام نیرو و یا آموزش تعمیر آبسردکن روی لینک کلیک کنید.

تعمیر لولای درب یخچال

در برخی مواقع شاهد خرابی لولای یخچال می‌شوید و باید برای تعمیر یا تعویض لولای درب یخچال اقدام کنید. در این بخش قصد داریم به نحوه تعمیر لولای درب یخچال بپردازیم.

در اغلب یخچال‌هایی که دارای یخساز هستند، در بخش بیرونی یک لولا وجود دارد که آن را با سیم‌پیچ باز می‌کنند و با فنر می‌بندند. چنانچه این قطعه با مشکل مواجه شد، باید توسط تعمیرکار یخچال متخصص تعویض شود.
در یخچال‌های معمولی، درب روی این لولاها می‌چرخد و باز می‌شود. در صورتی که این لولاها دچار ساییدگی یا خشکی شوند، درب یخچال به سختی باز و بسته می‌شود و حتی ممکن است صدایی گوش‌خراش نیز داشته باشد. در این شرایط ابتدا لولا را روغن‌کاری کرده و اگر بهتر نشد، برای تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید.
در یخچال‌های ساید بای ساید در بخش لولا یک کیت دندانه وجود دارد که کمک می‌کند درب آن به آرامی باز و بسته شود. در صورتی که دندانه‌های پلاستیکی دچار خرابی و شکستگی شوند، لازم است سریعا آن را تعویض کرد.

اگر دوست دارید بدانید که گاز یخچال چگونه خالی می شود روی لینک کلیک کنید.

تعویض لولای درب یخچال

تعویض لولای درب یخچال کاری بسیار تخصصی است و باید توسط افراد متخصص و مجرب انجام شود. چنانچه این کار بدون آگاهی و تخصص انجام شود، ممکن است نه تنها مشکل رفع نشود، بلکه باعث خرابی سایر قطعات یخچال نیز شود. به این ترتیب هزینه‌های زیادی به افراد تحمیل می‌شود. بنابراین برای آگاهی از مراحل عوض کردن لولای درب یخچال با ما همراه باشید.

 •  پیش از آنکه کار را آغاز نمایید، ابتدا یخچال را از برق بکشید تا با رعایت کامل نکات ایمنی کار انجام شود.
 • پس از آن، از خرید لولای مخصوص یخچال که مشابه قبلی است، اطمینان حاصل کنید.
 • سپس به منظور تعویض لولا به ابزارهای مخصوص نیاز دارید. این ابزارها شامل پیچ‌گوشتی دوسو و چهارسو، آچار متناسب با یخچال، دریل مخصوص، دم باریک، کاردک و آچار فرانسه هستند.
 • در این مرحله درب یخچال را باز کرده و با کمک آچار، اقدام به باز کردن پیچ‌های لولای درب کنید.
 • پس از آنکه لولای درب باز شد، محل لولا را با ماده پلی پروپیلن و پلی وینیل کلراید بپوشانید تا حرکات لولا روان‌تر و نرم‌تر شود.
 • سپس چند دقیقه منتظر بمانید تا مواد خشک شود.
 • لولای جدید را در جای خود قرار دهید و آن را سفت کنید.

نحوه تعمیر لولاهای یخچال بالا پایین

این مدل یخچال ها معمولا دارای سه لولا هستند.

 1. اولین لولا در سقف قرار دارد.
 2. دومین لولا در قسمت پایین در بالا و بالای در پایینی
 3. سومی در منطقه پایینی در پایین

ابزار خود را آماده کنید: پیچ گوشتی معمولا چهار سو، آچار فرانسه و یک دوسو نیاز است. اگر لولاهای دارای محافظ بودند اول محاقظ را باز کنید. بعد از برداشتن محافظ با پیچ گوشتی از سقف جدا کنید. از شخص دیگری برای گرفتن در کمک بگیرید تا درب ولو نشود. لولای جدیدتان را جای خود قرار داده و سفت کنید.
قبل از شروع کار درب یخچال را خالی کنید تا به راحتی بتوانید لولا را تعویض کنید.

جمع‌بندی
همانگونه که اشاره شد، تعویض لولای درب یخچال کاری تخصصی و دشوار است، چراکه لولای درب یخچال قطعه‌ای حساس و آسیب‌پذیر است. با خراب شدن لولاها، یخچال دچار مشکلات زیادی می‌شود. به دلیل اینکه در هنگام خرابی لولا، درب یخچال به درستی بسته نمی‌شود و هوا در آن جریان دارد.
به این ترتیب زمانی که درب یخچال شما دچار افتادگی شده باشد، به سختی باز و بسته ‌شود و هنگام باز و بسته کردن صدای گوش‌خراشی بدهد، لازم است سریعا برای برطرف کردن مشکلات آن اقدام کنید.

4 فکر در مورد “ تعویض لولای درب یخچال | آموزش تعمیر لولای در یخچال

 1. ناهید گفت:

  تعمیر افتادگی در یخچال انجام میدید ؟ چقدر هزینه داره؟

  1. سلام روز شما بخیر . بله انجام میشه و در خدمتتون هستیم. هزینه اینکار بستگی به در یخچال شما داره و مدل یخچال. هزینه ها بر اساس تعرفه مشخصی تعیین میشه

 2. هاشم گفت:

  سلام روز بخیر اگه بخام کلا دره یخچالو عوض کنم چی ؟ چقدر هزینه داره و چقدر کار داره ممنون میشم جواب بدید

  1. اکسیر سرویس گفت:

   سلام وقت بخیر. پیشنهاد میکنیم قبل از اینکه اقدامی برای این کار بکنید با مشاورین ما در تماس باشید تا علت تعویض درب رو با هم بررسی کنیم. گاهی اوقات نیازی به این کار نیست و فقط میتونه هزینه اضافی برای شما ایجاد کنه. برای مشاوره با شماره های ما در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *