یخچال

8 علت برق داشتن بدنه یخچال | چگونه آن را برطرف کنیم

علت برق داشتن بدنه یخچال

علت برق داشتن بدنه یخچال معمولی و ساید

دلیل برق داشتن بدنه یخچال
شاید شما هم از دسته افرادی باشید که هنگام استفاده از یخچال متوجه شده‌اید که بدنه‌ی یخچال برق دارد. این برق‌گرفتگی بسیار خفیف است، اما دلیل نمی‌شود که شما نسبت به آن بی‌توجه باشید. از همین رو تصمیم داریم در این مقاله با دلیل برق داشتن بدنه یخچال آشنا شویم تا بتوانید درصورت مواجه با این مشکل بهترین عملکرد را داشته باشید.

تماس با ما

وجود مشکل در دو شاخه یا سیم برق

گاهی‌اوقات دو شاخه، سیم برق و یا پریز یخچال دچار مشکل هستند که می‌توانند باعث ایجاد برق در بدنه یخچال شوند. برای مثال از بین رفتن عایق سیم برق یا فرسوده شدن آن از جمله شرایطی هستند که می‌توانند منجر به برق در بدنه‌ی یخچال شوند. حال برای آنکه شما از این مشکلات مطلع شوید و حتی آن‌ها را رفع کنید، نیاز به کمک یک متخصص برق دارید.

مطالعه بیشتر: علت بوی بد کولر گازی

اتصالی ترموستات یخچال

اصلی‌ترین علت برق داشتن بدنه یخچال اتصالی ترموستات این دستگاه است. گاهی‌اوقات سیم‌های این قطعه دچار اتصالی کوتاه می‌شوند و همین موضوع برق را به بدنه یخچال منتقل می‌کند. حال اگر شما متوجه شدید که علت بروز این مشکل اتصالی این قطعه است باید برای رفع این مسئله با تعمیرکاران یخچال تماس بگیرید تا نسبت به تعویض ترموستات اقدام کنند.

مطالعه بیشتر: ایرادات پکیج ایساتیس

سوختن یا نیم‌سوز شدن موتور یخچال

همان‌طورکه می‌دانید موتور به بدنه یخچال متصل است و گاهی‌اوقات سیم‌پیچی داخلی یخچال دچار اتصالی می‌شود که این موضوع می‌تواند سوختگی و نیم سوز شدن موتور یخچال را به همراه داشته باشد. حال از آنجایی که موتور به بدنه یخچال متصل است، این موضوع می‌تواند باعث برق‌دار شدن یخچال نیز شود. از همین رو اگر فکر می‌کنید که موتور دستگاه شما مشکل دارد باید با تعمیرکاران تماس بگیرید تا پس از انجام بررسی‌های لازم، تعویض یا تعمیر موتور صورت گیرد.

خرابی برد الکترونیک یخچال

از دیگر دلایل برق داشتن بدنه یخچال می‌توان به خرابی برد الکترونیکی دستگاه اشاره کرد. لازم است بدانید که سیم ارت به بدنه یخچال متصل است و اگر برد الکترونیکی با مشکل مواجه شود نمی‌تواند برق را به‌درستی به سیم ارت منتقل کند.

از همین رو برق به بدنه یخچال می‌رسد و باعث می‌شود که کاربران هنگام تماس با یخچال دچار برق گرفتگی خفیف شوند. برد یخچال از جمله قطعاتی است که امکان تعمیر آن وجود دارد، از همین رو می‌بایست با تعمیرکاران یخچال تماس گرفت تا آن‌ها نسبت به انجام بررسی‌های لازم و تعمیر این قطعه اقدام کنند. البته گاهی‌اوقات میزان خرابی برد الکترونیکی زیاد است که در این حالت باید تعویض شود.

جهت اعزام تعمیرکار پکیج روی لینک کلیک کنید.

از بین رفتن عایق سیم‌کشی یخچال

درصورتی‌که یخچال بیش‌ازحد جابه‌جا شود، استهلاک آن بالا رود یا به‌دلیل شدت جریان حرارت بالایی را تجربه کند ممکن است که عایق سیم‌کشی‌های آن از بین برود. در این صورت سیم‌ها با بدنه‌ی یخچال تماس پیدا می‌کنند و این موضوع می‌تواند جریان الکترونیکی را به‌طورمستقیم به بدنه‌ی یخچال انتقال دهد که نتیجه‌ی چنین موضوعی برق‌دار شدن بدنه یخچال است.

مطالعه بیشتر: ریست یخچال سامسونگ

اتصالی سرپیچ لامپ با بدنه یخچال

رایج‌ترین دلیل برق داشتن بدنه یخچال که برای بسیاری از کاربران پیش می‌آید، اتصالی سرپیچ لامپ با بدنه دستگاه است. یک اتصالی یا یک نوسان کوچک می‌تواند باعث سوختگی سرپیچ لامپ شود که این موضوع می‌تواند دلیلی بر تماس سیم‌های آن با بدنه یخچال باشد. زمانی که این اتفاق رخ دهد، سرپیچ لامپ با بدنه یخچال اتصالی می‌کند که نتیجه‌ی چنین چیزی برق‌دار شدن دستگاه است.

حال برای رفع این مشکل شما می‌توانید خودتان سرپیچ لامپ را عوض کنید یا اگر فکر می‌کنید که توانایی انجام این کار را ندارید، با یک تعمیرکار تماس بگیرید تا تعویض سرپیچ و عایق‌بندی سیم‌های آن صورت گیرد.

عدم اتصال ارت در پریز برق علت برق داشتن بدنه یخچال

پریزهای آشپزخانه سه رشته سیم فاز، نول و ارت دارند. حال عدم وجود سیم ارت در پریز باعث می‌شود که برق یخچال به زمین منتقل نشود که نتیجه‌ی این موضوع برق داشتن بدنه یخچال است. برای جلوگیری از چنین مشکلی شما باید مطمئن شوید که پریز برق آشپزخانه‌تان سیم ارت دارد.

  • این نکته امروزه در اکثر خانه‌ها رعایت شده است و به‌ندرت پیش می‌آید که پریز اتصال ارت نداشته باشد، اما اگر چنین موردی پیش آمد، باید دو سر سیم را لخت کنید و یک سر آن را به بدنه یخچال و سر دیگر را به یک لوله فلزی وصل کنید تا دچار برق‌گرفتگی خفیف بدنه یخچال نشوید.

مطالعه بیشتر: تعمیر برد کولر گازی

بالا بودن رطوبت یخچال

افزایش رطوبت در یخچال می‌تواند منجر به برق در بدنه یخچال شود، از همین رو توصیه می‌شود از مرطوب‌کننده‌های آشپزخانه استفاده کنید.

این کار باعث می‌شود که رطوبت هوای آشپزخانه بیشتر شود و میزان الکتریسیته ساکن کاهش پیدا کند و باعث شود میزان شوک به یخچال کاهش یابد. دقت داشته باشید که گاهی‌اوقات نشت آب نیز می‌تواند دلیل برق‌دار بودن بدنه یخچال باشد.

جهت تعمیر یخچال سامسونگ روی لینک کلیک کنید.

چگونه برق بدنه یخچال را برطرف کنیم؟

تا‌به‌اینجا با دلایل برق داشتن بدنه یخچال آشنا شدیم. حال سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه می‌توان برق بدنه یخچال را برطرف کرد که در رابطه با این موضوع باید گفت معمولا مشکل برق داشتن بدنه‌ی یخچال به‌دلیل وجود مشکل در موتور دستگاه است.

از همین رو شما باید در ابتدا یخچال را از برق بکشید و رله‌ استارت و اورلود آن را از موتور جدا کنید، سپس یخچال را دوباره به برق بزنید و به کمک ولت‌متر یا فازمتر میزان برق موجود در بدنه یخچال را اندازه بگیرید. درصورتی‌که بدنه یخچال همچنان برق داشته باشد، مشکل از موتور دستگاه است که در این حالت شما باید از یک تعمیرکار بخواهید که نسبت به تعویض یا تعمیر این قطعه اقدام کند.

در مراحل بعد باید برد الکترونیکی، المنت و دیگر قطعات الکترونیکی را بررسی کنید تا متوجه شوید که مشکل برق بدنه یخچال از کجاست. البته تشخیص این موضوع نیاز به دانش مخصوصی دارد و اگر شما در رابطه با این موارد اطلاعات کافی ندارید، توصیه می‌شود با تعمیرکاران مربوطه تماس بگیرید و از آن‌ها درخواست داشته باشید تا برای انجام بررسی‌ها و تعمیرات موردنیاز اقدامات لازم را انجام دهند.

بهترین راه رفع برق داشتن یخچال استفاده از سیم ارت

بهترین و سریع ترین راهی که می‌توان برای برطرف کردن این مشکل داشت استفاده از سیم ارت یا همان سیم اتصال به زمین است. برق اضافی که درون کابین یا همان بدنه یخچال است می‌تواند با یک سیم یا یکی از پیچ‌های یخچال به ارت پریز برق وصل کنید تا برق اضافی به زمین منتقل شود.

پیشنهاد: لطفا بدون توصیه یک فرد حرفه ای هیچ اقدامی در این رابطه انجام ندهید. به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود از اتصال سیم به لوله آب استفاده کنید. این روشی است که برخی از افراد غیر متخصص انجام می‌دهند. ممکن است در اثر یک اتصال کوچک برق, آب ساختمان برق‌دار شده و برای کسانی که در حال استفاده از آب هستند خطرات جانی به همراه داشته باشد.

اگر نمی‌دانید سیم ارت چیست مطلب زیر را بخوانید.

سیم ارت چیست؟

برای اینکه برق القایی از بدنه یخچال یا هر دستگاه دیگری که با برق کار می‌کند درون آن نماند و به زمین انتقال پیدا کند، در سیم کشی داخلی برخی وسیله های برقی سیمی بعنوان سیم ارت کار گذاشته می‌شود که این برق از طریق سیم به زمین انتقال پیدا کند.

وسایلی همانند فن یا برد دستگاه یا حتی موتور این سیم را دارا هستند که همه به هم متصل می‌شوند و در نهایت از طریق دوشاخه به پریز متصل می‌شوند. این در صورتی امکان پذیر است که خانه یا محلی که این وسیله را نصب کرده اید دارای چاه ارت باشد.

جمع‌بندی
همان‌طورکه مطالعه کردید، در این مقاله در رابطه با برق داشتن بدنه یخچال و دلایل آن صحبت کردیم. دقت داشته باشید که این برق‌گرفتگی بسیار خفیف است، اما می‌تواند ناخوشایند و مشکل‌ساز باشد، بنابراین نسبت به برطرف کردن آن بی‌توجه نباشید و حتما با تعمیرکاران و متخصصان تماس بگیرید تا بررسی‌ها و تعمیرات لازم را انجام دهند.

2 فکر در مورد “ 8 علت برق داشتن بدنه یخچال | چگونه آن را برطرف کنیم

  1. حمیده گفت:

    برق بدنه یخچال خطرناکه؟

    1. سلام روز بخیر. نه خطرناک نیست.
      و این برق برق القایی است و خطری برای شما نداره. پیشنهاد ما این است که اگر ساختمان شما سیم ارت یا زمین دارد یک سیم را از یکی از پیچ های پشت دستگاه به ارت وصل کنید تا برق اضافی به زمین منتقل شود. اگر این کار براتون سخته میتونید یک فرش کوچک جلوی دستگاه پهن کنید. یا دمپایی پلاستیکی در این مکان بپوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *