تعمیرات ماشین ظرفشویی

9 دلیل روشن نشدن ماشین ظرفشویی | انواع برندها

روشن نشدن ماشین ظرفشویی

روشن نشدن ماشین ظرفشویی

در خانواده های پر جمعیت و یا خانوادهایی که رفت و آمد زیادی دارند این وسیله کمک زیادی در صرفه جویی در وقت و انرژی و آب می‌کند. روشن نشدن این دستگاه به عوامل مختلفی بستگی دارد. به این نکته دقت کنید که بیشتر موارد خرابی وسایل برقی به دلیل درست استفاده نکردن یا نوسانات برقی است. در زندگی بسیاری از افراد این وسیله یکی از لوازم مهم شده است و بدون آن بسیار سخت است.

تماس با ما

در این مطلب از اکسیر سرویس به دلایلی که باعث می‌شود این وسیله کار نکند و روشن نشود، پرداخته ایم.  ما در تیم اکسیر سرویس آماده انواع خدمات در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی هستیم.

دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی چیست؟

 1. باز بودن درب ماشین ظرفشویی
 2. خرابی سنسور یا قفل درب
 3. خرابی برد
 4. خرابی تایمر و کنترل الکترونیکی
 5. خرابی سوییچ انتخابی یا سلکتور
 6. خرابی رله استارت موتور ماشین ظرفشویی
 7. خرابی فیوز حرارتی
 8. خرابی یا سوختگی موتور محرک

خدمات رنگ کردن یخچال | آموزش ترمیم رنگ یخچال در 9 مرحله

باز بودن درب ماشین ظرفشویی

چند دلیل ساده که به چشم نمی‌آید ممکن است دلیل روشن نشدن و تعمیر ماشین ظرفشویی باشد. درب وسایلی مانند ماشین لباسشویی و ظرفشویی یا ماکروفر و… تا زمانی که قفل نشوند کار نمی‌کنند. اگر قفل درب خراب شده باشد و یا به قدری ظرف داخل این وسیله گذاشته باشید که بیش از توان دستگاه باشد در قفل نمی‌شود. راه حل در این موارد چیدمان درست ظروف است.

نکته مهم دیگر این است که قفل را چک کنید.

خرابی سنسور یا قفل درب

برای برخی وسایل خانگی مانند یخچال، ماشین لباسشویی و ظرفشویی و… سنسور در نظر گرفته شده است تا ایمنی بهتر و اطمینان از قفل شدن را تضمین کند. این سنسورها باعث می‌شود تا بدون اجازه آنها ماشین شروع به کار نکند.

اگر سنسور ایرادی داشته باشد درب ارور قفل نشدن می دهد و یا به طور کلی دستگاه روشن نمی‌شود.

خرابی برد

برد هر وسیله برقی مانند مغز انسان کار می کند. اگر مغز درست کار نکند و یا ایرادی داشته باشد کل سیستم به هم ریخته و اختلالاتی در عملکرد آن بوجود می آید و یا به طور کلی روشن نمی‌شود.

زمانی که کاربر نوع شستشوی خود را انتخاب می‌کند، همه اطلاعاتی که لازم است برد بداند به آن قسمت ارسال می‌شود. برد پس از گرفتن دستورات، وظایف لازمه را به هر قسمت یا قطعه در این وسیله ارسال می‌کند.

همانطور که گفته شد برد مانند مغز است. اگر مغز آسیبی ببیند یا از کار بیوفتند به هیچ عنوان هیچ یک از موارد دیگر کار نخواهد کرد و به طور کلی دستگاه از بین رفته است.

اگر کمی از مسائل فنی سر در میاورید و یا مطمئن هستید که برد خراب است باید از یک متخصص حرفه ای کمک بگیرید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی در فردیس به صورت 7/24 با گارانتی

چرا برد ظرفشویی دچار مشکل می‌شود؟

 • نوسانات برق شهری: این مورد بیشتر از موارد دیگر بوجود می‌آید.
 • خاموش و یا روشن کردن دستی ماشین و بی مورد
 • استفاده بدون وقفه یا پشت سرهم
 • فشار دادن دکمه ها به صورت بی مورد و یا بازی کردن با دکمه ها توسط کودکان
 • ضربه خوردن ماشین ظرفشویی
 • ورود آب به داخل دستگاه

خرابی تایمر و کنترل الکترونیکی

دلیل روشن نشدن ماشین ظرفشویی می‌تواند خرابی تایمر باشد.

این قطعه یا همان تایمر یا کنترل الکترونیکی یکی از وسایل ظرفشویی است که مربوط به بخش زمانبندی برای مراحل شستشو است. اغلب اولین مرحله از هر سیکل شست و شویی تخلیه کردن آب اضافه ای است که  امکان دارد در کف ظرفشویی باقی مانده باشد. در صورتی که صدای پمپ تخلیه را در این هنگام به گوش نمی‌رسد، پس دلیل کار نکردن ماشین ظرفشویی ممکن است تایمر یا کنترل الکترونیکی باشد.

برای اینکه بدانید تایمر سلامت است و ایرادی ندارد نیاز به وسیله ای به نام مولتی متر است. این وسیله (تایمر) به طور معمول در پشت پنل کنترل قرار دارد.

تعمیر بخاری گازی انرژی | سرویس بخاري گازي 7/24 کرج و تهران

برای بررسی تایمر چه کنیم؟

 1. برای چک کردن درستی تایمر بهتر است اول اطراف دستگاه را آزاد کنید و پانل درب داخلی را باز کنید.
 2. محل قرارگیری تایمر در پشت پانل کنترل است در قسمت بالای ظرفشویی
 3. تایمر به وسیله یک موتور کوچک کنترل می شود.
 4. از یک اهم متر استفاده کنید و از درستی عملکرد قطعه کنترل کننده تایمر مطمئن شوید.
 5. اگر تایمر را چک کردید و هیچ مشکلی نداشت از درستی کنترل الکترونیکی نیز مطمئن شوید.
 6. کنترل الکترونیکی مدارهای موتور و شیر ورودی را از طریق ریز پردازنده و رله های الکتریکی کنترل می کند.
 7. از یک فیوز حرارتی برای تست عملکرد کنترل تایمر استفاده نمایید.
 8. بهتر است که یک متخصص کار شما را چک کند.

خرابی سوییچ انتخابی یا سلکتور

دلیل روشن نشدن ماشین ظرفشویی می‌تواند خرابی سوییچ انتخابی یا سلکتور باشد.

شکستگی داخل یخچال | 7 علت ترک خوردن داخل فریزر + تعمیر

خرابی رله استارت موتور ماشین ظرفشویی

در واقع رله استارت باید تامین برق موتور را برعهده دارد. اگر رله خراب شود یا آسیب ببیند، موتور پمپ این دستگاه از کار می‌افتد و پمپ آب هم کار نخواهد کرد. در اینصورت ظرفشویی روشن نخواهد شد. جای رله در کنار موتور است و همیشه آنجا نصب می‌شود. برای بررسی رله به مولتی متر نیاز است.  در این حالت برق در دیگر قسمت‌های پیش از رله در جریان است اما موتور انرژی کافی برای روشن شدن را ندارد.

خرابی فیوز حرارتی

دلیل روشن نشدن ماشین ظرفشویی می‌تواند فیوز حرارتی باشد.

فیوز حرارتی اگر خراب شود برق لازم به قطعه ای که در بالا معرفی کردیم یعنی برد نمی‌رسد. فیوز برای امنیت و همچنین میزان برق وارده به برد را تامین و تنظیم می‌کند.

اگر در ساختمان یا منزل خود نوسانات بیش از حد برق داشته باشید فیوز از کار می‌افتد. این مورد هم همانند مواردی که بالا گفته شد برای بررسی و چک کردن نیاز به مولتی متر دارد. توصیه می‌شود که خودتان این کار را انجام ندهید اگر دانش برقی ندارید.

تعرفه تعمیرات پکیج | قیمت سرویس انواع مختلف پکیج 1401

خرابی یا سوختگی موتور محرک

دلیل روشن نشدن ماشین ظرفشویی می‌تواند سوختگی موتور محرک باشد. گردش آب در دستگاه بر عهده این قطعه بسیار مهم و حیاتی به نام موتور محرک است. این مورد را حتما چک کنید که تایمر و رله استارت به خوبی کار می‌کند. اگر هر دو عملکرد بسیار خوبی دارند باید به سمت موتور محرک بروید و آن را چک کنید.

اگر ایراد روشن نشدن ظرفشویی موتور محرک باشد، یک صدای بلند و ناهنجار از درون دستگاه خواهید شنید که این صدا نمایانگر قفل کردن قطعات موتور یه هم است. شک نکنید که خودتان نمی توانید این موضوع را بررسی کنید و باید از یک فرد متخصص کمک بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *