یخچال

9 مورد از علائم سوختن موتور یخچال | رفع خرابی و تعمیر

علائم سوختن موتور یخچال

علائم سوختن موتور یخچال

توجه به علائم سوختن موتور یخچال یکی از روش‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا از نحوه کارکرد یخچال خود مطمئن شوید و در صورت نیاز از یک تعمیرکار برای تعمیر یخچال خود کمک بگیرید.

حتما می‌دانید که مهم‌ترین قسمت هر یخچال موتور آن است. درصورتی که این موتور که همانند قلب یخچال عمل می‌کند دچار خرابی و نقص شود، شاهد نشانه‌هایی خواهیم بود که خبر از کارکرد ناقص موتور می‌دهد. اما این نشانه‌ها چه هستند و هریک چه مفهومی را به ما انتقال می‌دهند؟ در این مطلب سعی داریم تا با هم تمامی این نشانه‌ها را بررسی کنیم.

تماس با ما

مهم‌ترین علائم سوختن موتور یخچال

 • یخچال روشن است اما موتور کار نمی‌کند
 • موتور کار می‌کند اما داخل یخچال سرد نیست
 •  عدم وجود سرما در فریزر / علائم خرابی موتور یخچال
 • موتور کار نمی‌کند اما دارای سر و صدای اضافه است
 • موتور یخچال بیش از حد داغ می‌شود
 • پریدن فیوز هنگام اتصال یخچال به برق
 • بررسی سیم برق یخچال از علائم سوختن کمپرسور
 • بوی سوختگی از یخچال

یخچال روشن است اما موتور کار نمی‌کند

یکی از علائم سوختن موتور یخچال این است که چراغ داخل یخچال روشن است و به‌وضوح به برق متصل است، اما صدایی از موتور یخچال شنیده نمی‌شود. البته باید درنظر داشت که موتور یخچال باتوجه به دمای داخل دستگاه شروع به فعالیت می‌کند و پیوسته و مداوم روشن نخواهد بود.

اما اگر برای مدت طولانی شاهد کارنکردن موتور یخچال هستید، احتمالا موتور شما دچار آسیب شده است یا به‌کلی سوخته است.

دلیل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی چیست؟ روی لینک کلیک کنید.

موتور کار می‌کند اما داخل یخچال سرد نیست

از دیگر علائم سوختن موتور یخچال می‌توانیم به دمای داخلی یخچال اشاره کنیم. در موارد زیادی ممکن است یخچال به برق متصل باشد و صدای موتور را هم بشنویم، اما فضای داخلی یخچال سرد نیست. در این شرایط چند سناریو پیش روی ما خواهد بود.

در حالت اول ممکن است سیکل تبرید دچار مشکل شده باشد. در این‌صورت موتور دچار افت فشار می‌شود و توان به حرکت درآوردن گاز مبرد را نخواهد داشت و این به معنی این است که موتور یخچال نیم‌سوز شده و توان لازم برای انجام وظیفه خود را ندارد. البته ممکن است این مشکل به‌دلیل تمام شدن گاز مبرد نیز اتفاق بیفتد که در آن صورت با شارژ گاز یخچال مشکل به‌کلی برطرف خواهد شد.

 عدم وجود سرما در فریزر / علائم خرابی موتور یخچال

این مورد از علائم سوختن موتور یخچال نیز بسیار مشابه مورد قبلی است. گاهی پیش می‌آید که متوجه شل شدن مواد غذایی موجود در فریزر می‌شویم که دقیقا به معنی این است که موتور یخچال آن‌طور که باید کار نکرده و عملیات سردسازی را به‌درستی انجام نمی‌دهد.

برای اطمینان از عملکرد موتور در این شرایط می‌توانید با استفاده از یک دماسنج دمای داخل فریزر را اندازه‌گیری کنید. اگر اختلاف زیادی با دمای موردنظر شما وجود داشت، می‌توان مشکل اصلی را به موتور نسبت داد.

البته همانند مورد قبلی این مشکل هم‌چنین می‌تواند ناشی از کمبود گاز مبرد در سیستم باشد و با شارژ گاز به‌طور کلی برطرف گردد. در غیر این‌صورت باید فکری به حال عملکرد نادرست موتور یخچال کرد تا از سوختن آن جلوگیری شود.

موتور کار نمی‌کند اما دارای سر و صدای اضافه است

از دیگر علائم سوختن موتور یخچال، ایجاد سر‌و‌صدای اضافی در قسمت پشتی یخچال است. این سر‌و‌صدای اضافی در دوحالت ممکن است اتفاق بیفتد. در حالت اول موتور یخچال اصولا کار نمی‌کند اما صداهایی مانند تق تق از آن خارج می‌شود. گاهی هم پیش می‌آید که موتور در حال کار است اما کارکرد آن با صداهای زیادی همراه است. در هر دومورد می‌توان فهمید که موتور یخچال دارای اشکال شده است و باید هرچه زودتر به آن توجه کرد.

اما در این موارد نیز با شنیدن صدای اضافه از موتور نمی‌توان صد در صد از خرابی یا سوختگی موتور اطمینان داشت. این صداهای اضافه ممکن است به دلایل دیگری ایجاد شده باشند که در آن‌صورت نیز باید این موانع را رفع کرد تا از ورود آسیب به موتور جلوگیری به عمل آورد. در بسیاری از این موارد مشکل اصلی رله استارت، پایه‌های نگهدارنده موتور و یا تراز نبودن یخچال است که با مشورت با یک متخصص قابل بررسی و تصحیح خواهد بود.

موتور یخچال بیش از حد داغ می‌شود

داغ شدن بیش از حد موتور از اصلی‌ترین دلایل کارکرد ضعیف موتور و احتمالا علائم سوختن موتور یخچال در آینده نزدیک است. اما دقیقا چه چیزی باعث داغ شدن بیش از اندازه موتور می‌شود؟ وقتی موتور یک یخچال به درستی کار نمی‌کند، توان لازم برای کاهش دمای درون یخچال را از دست خواهد داد. به همین دلیل ترموستات یا دماسنج داخلی یخچال، دستور قطع کار موتور را صادر نخواهد کرد چرا که هنوز به دمای مورد نظر خود نرسیده است.

همین موضوع سبب می‌شود تا موتور یخچال همواره روشن بماند و به‌زودی دمای آن تاحد زیادی بالا خواهد رفت. دمای بیش از حد موتور به ما نشان می‌دهد که موتور توان لازم برای خنک کردن یخچال را از دست داده و دچار عیب فنی است و قبل از سوختن کامل موتور باید فکری به حال آن کرد.

پریدن فیوز هنگام اتصال یخچال به برق

از دیگر علائم سوختن موتور یخچال، ایجاد اختلال در فیوز برق خانه است. یک یخچال با موتور معیوب وقتی به برق متصل می‌شود، در لحظه روشن شدن موتور موجب پریدن فیوز خانه شده و سیستم برقی منزل را دچار اختلال می‌کند. در این‌صورت باید آن را از برق جدا کنید و در اولین فرصت از یک متخصص کمک بگیرید.

بررسی سیم برق یخچال از علائم سوختن کمپرسور

بررسی موارد فیزیکی از مهمترین مواردی است که همیشه فراموش می‌شود. سیم هایی که یخچال را به برق وصل می‌کنند چک کنید و مطمئن شوید که هیچ قطعی نداشته باشد. اگر لازم است یکبار یخچال را از برق بکشید و مجدد وصل کنید. اگر از سه راهی یا محافظ یا هر وسیله دیگری استفاده می‌کنید مطمئن شوید که سالم هستند. اگر نمی‌دانید که پریز درست کا رمیکند یا خیر بهتر است که یک وسیله برقی دیگر را به همین پریز وصل کنید تا مطمئن شوید پریز درست است. بعد از بررسی پریز برق به سراغ فیوز ساختمان یا خانه خود بروید.

بوی سوختگی از یخچال

زمانی  که یاتاقان ها، پیستون ها و رینگ ها نتوانند به خوبی عمل کنند، سر و صدای ناهنجار و آزار دهنده ای ایجاد می کنند که به طبع آن باعث می شوند که گرمای غیر عادی هم ایجاد کنند. در نتیجه بوی روغن یا بوی سوختگی سیم ها به مشام می رسد که تمام این موارد نشانه های سوختگی کمپرسور می باشد.

علائم سوختن موتور یخچال تعویض و تعمیر موتور

تا اینجا با علائم سوختن موتور یخچال آشنا شدیم. باید درنظر داشت که یخچال نیز مانند دیگر وسایل برقی منزل یک وسیله نسبتا ساده است و درک نحوه کارکرد قسمت‌های مختلف آن خیلی پیچیده نیست.

اما در تعمیرات این وسیله نیز نکات و ظرافت‌هایی وجود دارد که تنها یک متخصص تعمیرات از آن‌ها به‌صورت کامل اطلاع دارد. به‌همین دلیل بهتر است برای جلوگیری از خسارت‌های اضافی و ناخواسته و برای حفظ امنیت خود، از یک متخصص پشتیبانی و تعمیرات کمک بگیرید و به‌تنهایی اقدام به تعویض یا تعمیر موتور یخچال خود نکنید.

جمع‌بندی
علائم سوختن موتور یخچال شامل بخش وسیعی از نشانه‌هایی است که بررسی هریک از آن‌ها به ما کمک می‌کند تا از ماهیت مشکل بهتر آگاه شویم. این علائم همیشه به معنای سوختگی کامل موتور نیستند و در موارد بسیاری با توجه به‌موقع، می‌توانیم از وارد آمدن خسارت‌های بیشتر و پرهزینه‌تر به دستگاه خود جلوگیری کنیم.

در انتها امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. اگر نظر یا سوالی در رابطه با این مطلب داشتید نیز می‌توانید آن را از طریق بخش نظرات در زیر همین پست با ما در میان بگذارید.


5 فکر در مورد “ 9 مورد از علائم سوختن موتور یخچال | رفع خرابی و تعمیر

 1. هانیه گفت:

  اگه موتور خیلی داغ باشه ولی یخچال روال طبیعیشو داشته باشه یعنی کارشو بکنه ایرادی داره؟ تقریبا سه ماهه موتور داغه ولی خیلی خوب سرد میکنه یخچال

  1. بعضی از کمپرسور ها تو رنج دمایی بالایی کار میکنن مثل کمپرسور سکاپ
   اما ممکنه فن کنداسور هم خراب شده باشه باید ببینید کار میکنه یا نه

 2. اصغر شرقی گفت:

  اگه یخچال خوب کار کنه ولی بوی شبیه بوی سوختگی از یخچال یا پشت یخچال بیاد موتور نیم سوز شده؟

 3. فریبا صالحی گفت:

  اگه دستگاه کار کنه ولی بوی سوختگی از پشت یخچال بیاد چطور؟ سوخته؟

  1. اکسیر سرویس گفت:

   عوامل خیلی زیادی میتونه باعث ایجاد شدن بوی سوختگی یا بوی بد تو یخچال فریزرتون بشه. بهترین راهکار اینه که یخچال را از دیوار فاصله دهید و یا به جلو بکشید, محافظ رو را جدا کرده و با احتیاط سیم ها رو بررسی کنید تا علت بوی سوختگی رو پیدا کنید. اگر متخصص نیستید در این زمینه بهتره حتما از یک تکنسین کمک بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *